Oxfamova studija o siromaštvu: Najbogatiji procenat posjeduje više nego svi ostali zajedno
Povezani članci
- Slovenci na referendumu odbacili zakon o gay brakovima
- KINA NE PREŽE NI OD ČEGA
- Strah od usporavanja Kine: Amerikanci ipak nisu podigli kamatne
- Građanski savez: Osuda postavljanja zastava zločinačke tvorevine HZHB u Mostaru
- Mere za izlazak iz krize
- Ustavni sud donio odluku u vezi Queer Sarajevo Festivala: Narušeno pravo LGBT osoba na javno okupljanje
AFP Odlagalište otpada u Maputu (arhiv): siromašni ne posjeduju skoro ništa
Neravnoteža u svijetu raste sve brže. Prema humanitarnoj organizaciji Oxfam najbogatiji procenat svjetskog stanovništva imaće već iduće godine više nego ostalih 99 procenata.
By: nck/AFP
Preveo: Ešref Zaimbegović
Tendencija je poznata, razmjere su zastrašujuće: razlika između siromašnih i bogatih se povećava sve brže. Od iduće godine posjedovaće najbogatiji procenat svjetskog stanovništva više nego polovinu svjetskog bogatstva. “Razlika između najbogatijih i ostatka postaće brzo još veća”, saopštila je britanska organizacija Oxfam u ponedjeljak – dva dana prije početka Svjetskog gospodarskog foruma u Davosu.
Prema njima najbogatiji procenat u svijetu posjedovao je već 2009. godine 44% ukupnog bogatstva. Prošle godine je taj udio porastao na 48% a 2016. će jedan procenat super bogatih posjedovati više od 50% svjetskog bogatstva. U grupi bogatih svaki odrasli ima imovinu od 2,3 miliona evra.
Još drastičnija slika je kad se pogleda vrh najbogatijih: prema istraživanjima Oxfama 85 najbogatijih ljudi na svijetu posjeduje isto toliko kao i siromašna polovina svjetskog stanovništva zajedno – to su 3,5 milijardi ljudi. Tu ova neravnoteža ne prestaje: skoro svo preostalo bogatstvo leži prema Oxfamu danas u rukama 20% svjetskog stanovništva. Ostatak bogatstva od 5,5% dijeli se na preostalih 80% čovječanstva.” Razmjere globalne nejednakosti su jednostavno zastrašujuće”, rekla je direktorica Oframa Winnie Byanyima.
Da bi se zaustavilo dalje povećavanje nejednakosti Oxfam zahtjeva da države preduzmu više mjera:
- Borba protiv utaje i izbjegavanja poreza
- Oporezivanje kapitala umjesto oporezivanja rada
- Uvođenje minimalne satnice i poboljšanje javnih usliga.
Vlade moraju nadvladati interesne grupe koje „stoje na putu jednom fer i prosperitetnijem svijetu“, traži Byanyima.
Rastuća nejednakost pripada temama Svjetskog gospodarskog foruma koji se održava od srijede do subote u Švajcarskoj a Byanyima će mu rukovoditi kao dopredsjedavajuči. Najavila je da će to predsjedavanje koristiti da bi tražila oštriji postupak protiv izbjegavanja poreza od strane velikih koncerna.
Savezna kancelarka Angela Merkel, francuski predsjedni Francois Hollande i kineski premijer Li Keqiang najavili su, pored 300 daljih šefova država i vlada kao i menadžera gospodarskih firmi i predstavnika civilnog društva, svoj dolazak u švajcarsko planinsko mjesto Davos.