Europski očevi pod teškim teretom krize

Autor/ica 11.6.2012. u 08:49

Europski očevi pod teškim teretom krize

Tegobe europske gospodarske krize na svojoj koži počeo je osjećati cijeli jedan novi društveni sloj – rastavljeni i razvedeni očevi koji zbog alimentacije završavaju na ulici. Naime, nekim rastavljenim očevima teret je postao nepodnošljiv jer su nezaposleni i ne mogu spojiti kraj s krajem, a ni djeca im nemaju nikakvu budućnost u gospodarskom smislu, pa su do odrasle dobi ovisna o potpori obitelji. 

“Prije su beskućnici bili lutalice, nomadi ili ovisnici”, kaže Gianni Villa (25), koji jednom tjedno nosi hranu, odjeću i pokrivače sve većem broju beskućnika u Milanu. “Danas su to osobe koje su se zbog krize ili osobnih problema našle u bezizlaznoj situaciji. Ne kažu vam da su roditelji jer ne žele da im obitelj dozna što im se dogodilo.” Franco (56), koji nam nije želio odati prezime, napustio je rodni grad Puglia u travnju nakon bankrota svoje tvrtke. Priča kako je u Milano došao u potrazi za poslom, dijelom i kako bi uspio nastaviti plaćati alimentaciju svojoj supruzi s kojom je bio u braku 34 godine, a od koje se razvodi. “U Pugliji sam živio od danas do sutra, ali nisam s tim mogao nastaviti zauvijek”, kaže i dodaje da i dalje financijski pomaže kćerima, koje imaju preko 20 godina, ali su nezaposlene. Kako u Milanu nije imao gdje odsjesti, Franco priča da je “pukom srećom” u McDonald’su upoznao čovjeka koji mu je dao pokrivač i naučio ga “osnovama života na ulici”. Nedugo zatim počeo je spavati u haustoru preko puta zgrade milanske burze. U Španjolskoj je broj sudskih podnesaka protiv očeva koji ne plaćaju alimentaciju od početka gospodarske krize naglo porastao. U Navarri i Galiciji nekoliko je očeva zbog toga čak završilo u zatvoru.

Siromaštvo je postalo “rastući fenomen u skupini samohranih roditelja”, kaže Raffaella Saso, koja je u godišnjem izvještaju rimskog istraživačkog instituta Eurispes pisala o “novom sloju siromašnih”, razvedenim očevima i obiteljima s jednim roditeljem. I broj beskućnika neumoljivo raste. Grčka humanitarna udruga Klimaka procjenjuje da se broj beskućnika u dvije godine povećao za 25 posto. Prema studiji koju je u veljači objavio Nacionalni centar za društvena istraživanja, trećina onih koji su registrirani kao beskućnici su razvedeni ili rastavljeni, uglavnom muškarci. Humanitarne udruge u Italiji tvrde da među korisnicima pučkih kuhinja i utočišta u crkvama i sličnim agencijama ima sve više razvedenih roditelja. “Neugodna je to činjenica, ali u to nije teško povjerovati, s obzirom da 80 posto razvedenih očeva ne može preživjeti od iznosa koji im ostane nakon plaćanja alimentacije”, navodi Raffaella Saso. Velečasni Clemente Moriggi, predsjednik milanske humanitarne udruge pod nazivom Braća sv. Franje Asiškog, kaže da su u posljednjih godinu dana upravo rastavljeni očevi u dobi od 28 do 60 godina zauzimali 80 od ukupno 700 ležajeva u utočištima te udruge. 

Elisabetta Povoledo; Androniki Kitsantonis pridonio izvještaju iz Atene, a Raphael Minder iz Madrida

The New York Times

Autor/ica 11.6.2012. u 08:49