BiH pod pritiskom velikog javnog duga i nezaposlenosti
Povezani članci
- Njemačka u potrazi za novim gospodarskim čudom
- Nakon banke BRICS osniva i devizni fond
- Bit će zanimljivo vidjeti prilagodbu antimonopolske agencije pravilima EU
- Bogataši će platiti i veći porez od postojećeg. Zašto? Jer mogu
- Tražili bogatstvo, našli bijedu
- Od aprila direktni letovi na liniji Rim – Mostar
Bosanskohercegovačko gospodarstvo i financijsko tržište u prvih šest mjeseci ove godine zabilježili su blagi oporavak, no opće stanje i dalje je zabrinjavajuće i nema naznaka brzog napretka, upozorio je guverner Središnje banke BiH Kemal Kozarić.
“Ovakvo stanje sigurno ne može biti dugoročno održivo, jer je veliki pritisak javnog duga, ali i nezaposlenosti”, kazao je Kozarić u intervjuu kojega su u petak objavile banjalučke “Nezavisne novine”.
Statistika pokazuje da je u prvom polugodištu izvoz u BiH veći za 8,3 posto u odnosu na 2012. godinu, dok je uvoz smanjen za 1,3 posto, pa vanjskotrgovinski deficit iznosi nešto više od 1,5 milijardi eura.
Središnja banka BiH prognozirala je kako će tijekom godine rast bruto društvenog proizvoda (BDP) biti oko jedan posto, no guverner Kozarić priznaje kako je riječ o previše optimističnoj procjeni te se stoga trenutno rade korekcije.
Kozarić očekuje da će inflacija stagnirati na sadašnjih otprilike dva posto, a pozitivno je i stanje deviznih rezervi, koje su veće od 3,3 milijarde eura.
Najveći problem, kako ocijenjuje Kozarić, ostaje nezaposlenost, koja po službenim statistikama doseže stopu od 27 posto.
Podsjećajući na činjenicu da BiH sada “zatvara” svoje financije zahvaljujući stand-by aranžmanu s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), Kozarić je upozorio na činjenicu da se iz tih sredstava isključivo “krpaju” proračunske rupe te da stoga bez trajnog gospodarskog oporavka nema ni stabilnosti.