Cijeli grad kao simbol građanskog otpora
Povezani članci
- U pucnjavi u školi u Beogradu ubijeno osmero djece
- Drago Bojić: Za više nade
- Nedžad Maksumić: Treba šutjeti pred ovim fotografijama jer ne postoje riječi jače od njih
- Promocija knjige “Tri hefte do neba” Gorana Sarića u Sarajevu
- Bojić i Kazaz o budućnosti bošnjačko-hrvatskih odnosa u Mostaru i BiH (video)
- SLIKA – razgovora s fotografijom na zidu
Dragan Stojković – Foto: Milomir Kovačević Strašni
Dragan Stojković “Okupirani grad”, MOST ART JUGOSLAVIJA, Zemun, 2020.
Oduvijek sam imao neki poseban senzibilitet, pa i stanoviti respekt za grad Zemun, koji me privlačio arhitektonsko-urbanističkim toponimima, zaronjenošću cijelog urbaniteta u Dunav, konačno rijetkom prijatnošću stanovnika ovog urbanog stratuma, ozbiljnim porijeklom vezanim za austrougarsku kulturu…
Taj i takav Zemun i danas ne osjećam kao rubno beogradsko područje, već kao autentičan grad po mjeri njegovih stanovnika.
U Zemunu je, nažalost, izvjesno vrijeme vlast nakon agresivnih ratova, koje je vodila Srbija devedesetih godina prošlog vijeka, držala Srpska radikalna stranka Vojislava Šešelja. Građani Zemuna svjesni nakaradne i fašistoidne vlasti samoorganizirano su se vrlo suptilnim otporom suprotstavljali radikalskoj vlasti.
Jedna od krupnih figura ovog jedinstvenog građanskog, kontinuiranog otpora bio je publicist i građanski aktivist Dragan Stojković, danas angažirani izdavač i urednik u udruženju MOST ART JUGOSLAVIJA iz Zemuna.
Svjestan značaja svih oblika građanskog otpora radikalskoj vlasti Stojković je ulagao velike napore da se kroz prigodne biltene Saveza nezavisnih građana Zemuna, ali i druge pisane dokumente o građanskom aktivizmu i otporu njegovih sugrađana, kao i fragmente iz štampe koja je pratila zbivanja, sačuvaju dokumenti za istoriju i na taj način postao je i svojevrsni hroničar otpora u Zemunu. Dokumente o toj građansko-aktivističkoj angažiranosti Stojković je sabrao u publikaciju Okupirani grad/građanski otpor radikalskoj vlasti u Zemunu, dokumenti 1997-1999.
O Biltenu nezavisnih građana Zemuna pravom politološkom argumentacijom svjedočio je Dragoš Ivanović na stranicama časopisa Republika 1999.: U zemlji gde je na političkoj sceni stalno prisutna obmana, agresivna pretnja i neskrivena mitomanija, kao pravo osveženje i ohrabrenje dođe svaka prava građanska inicijativa koja nudi drugačiji stil razmišljanja i ponašanja. U takve inicijative nesumnjivo spada i Bilten nezavisnih građana Zemuna koji izlazi i hrabro se probija u našoj javnosti.
Stojković je arhivirajući dokumente i pišući o ovoj sjajnoj samoorganiziranosti građana podigao dostojan pisani spomenik drugačijoj, demokratskoj i nenacionalističkoj Srbiji.
Zato mu Zemun i Srbija duguju veliku zahvalnost!