Dodik o rezultatima SNSD-a: Rafal laži u jednom dahu
Povezani članci
- PRIČUVA KOJE SE VALJA PRIČUVATI
- Zašto Jelena Trivić 75 godina poslije brani historijski revizionizam?
- Izbori kao šansa za trijumf razlike i socijalne osjetljivosti
- Žrtvama zločina u RS prijete oduzimanje imovine i prisilne naplate
- Behzad Čirkin: Zašto je ljudska lobanja neprimjerena europskim vrijednostima
- Azri Bašić kazna od 14 godina zbog zločina nad Srbima
Pokušavajući da predstavi SNSD kao uspješnu partiju čiji se rezultati tendeciozno “devastiraju” od strane opozicije, Milorad Dodik nekako je uspio da ne izgovori ama baš nijednu istinitu rečenicu o istim tim rezultatima.
28. marta ove godine, u Tesliću je održano stranačko okupljanje SNSD-a, koje je premijerka Republike Srpske opisala kao radni sastanak na kome se stranka priprema za sabor i definisanje petogodišnjih politika, sa naglaskom na ekonomiju i zapošljavanje.
Mediji su, između ostalih, sa ovog sastanka prenijeli i sljedeće izjave Milorada Dodika:
On je istakao da se iz dnevno-političkih razloga devastiraju rezultati vlasti SNSD-a, tokom koje je bruto nacionalni dohodak povećan sa 1,8 milijardi KM na 8,8 milijardi KM.
“To je nesumljivo najveći rast bruto domaćeg proizvoda na ovim prostorima”, rekao je Dodik.
On je istakao da je bruto domaći proizvod po glavi stanovnika u Republici Srpskoj, prije nego što je SNSD došao na vlast, bio 1.600 KM, a sada iznosi 6.100 KM.
“Vlast SNSD-a ostavila je mnoge komunalne i infrastrukturne objekte u Republici Srpskoj, koja od 2006. do danas imala rast industrijske proizvodnje svake godine”, rekao je Dodik.
On kaže da je SNSD uspio da poveća domaći bruto proizvod po glavi stanovnika sa marginalnih tri do četiri odsto na 30 odsto.
“Naš cilj je da po okončanju petogodišnjeg plana, čiji se okviri konstituišu na današnjem savjetovanju, bruto domaći proizvod po glavi stanovnika iznosi 40 odsto evropskog prosjeka”, naveo je Dodik.
On je rekao da je SNSD obezbijedio rast na mnogim mjestima, ali da to neko ne želi da vidi.
“SNSD ima čime da se pohvali i mi nastavljamo da gradimo stabilne institucije Republike Srspke”, rekao je Dodik i dodao da je socijalno-demokratski karakter ove stranke isključivo s ciljem razvoja unutrašnje demokratske procedure i života koji će biti u funkciji rasta i razvoja Srpske.
(SRNA/Nezavisne novine, 28.3.2015.)
Međutim, nijedna od izjava koje je ovom prilikom dao Dodik nije tačna.
Počnimo od tvrdnje da je za vrijeme SNSD-ovog mandata BDP Republike Srpske povećan sa 1,8 milijardi KM na 8,8 milijardi KM.
BDP Republike Srpske se jeste povećao sa 1.808.847.000 KM (1997. godine) na 8.761.456.000 KM (2013. godine), ali ovaj rast nikako nije “rezultat vlasti SNSD-a”, jer SNSD 1997. godine nije ni postojao, a svakako nije bio vladajuća stranka u Republici Srpskoj od tada do danas. Štaviše, rast BDP-a bio je skoro 6,5 puta veći od 1997 do 2005. godine u odnosu na period otkada je SNSD na vlasti. Ako je, dakle, ova partija imala ikakav uticaj na stopu rasta BDP-a, on je mogao biti samo negativan, budući da se u posljednjih 9 godina ona znatno smanjila u odnosu na prethodni period.
*Izvor: Statistički godišnjak Republike Srpske 2014 (Poglavlje 7: Bruto domaći proizvod)
Kako se navodi na stranici SNSD-a, 1997. godine je Stranka nezavisnih socijaldemokrata uspjela osvojiti vlast u dvije opštine na lokalnim izborima, dok je na Opštim izborima 1998. godine osvojila 6 mandata u NSRS. Milorad Dodik je bio predsjednik RS od 1998-2001 godine, ali Stranka nezavisnih socijaldemokrata nije bila vladajuća stranka. Savez nezavisnih socijaldemokrata nastao je 2002. godine, kada se Stranka nezavisnih socijaldemokrata udružila sa Demokratskom socijalističkom partijom.
Opšte izbore ova stranka osvojila je tek 2006. godine i od tada je, zajedno sa koalicionim partnerima, konstantno na vlasti u Republici Srpskoj. Pogledajmo kako je stvarno izgledao rast BDP-a otkad je SNSD na vlasti.
2006. godine, BDP u Republici Srpskoj u tekućim cijenama iznosio je 6.546.537.000 KM, dok je u 2013. godini iznosio 8.761.456.000 KM. To znači da je od 2006. do 2013. godine BDP u tekućim cijenama u Republici Srpskoj porastao za 33.8%. U istom periodu, BDP u stalnim cijenama porastao je za 44.9%. Poređenja radi, od 2006 do 2013, BDP u tekućim cijenama u Federaciji BiH porastao je 34,8%, a u Crnoj Gori 54,8%. Kada se pogleda BDP u stalnim cijenama, njegov rast u FBiH iznosio je 45,9%, a u Crnoj Gori čak 65,1%.
Dakle, iako ukupni rast BDP-a u RS od 1997. do 2013. jeste bio visok i rekordni u regionu (384,4%), isto se ne može reći i za period SNSD-ove vladavine.
1) Izvor: Statistički godišnjak Republike Srpske 2014 (Poglavlje 7: Bruto domaći proizvod), str. 130. i 134, Republički zavod za statistiku RS
2) Izvor: Bruto domaći proizvod u Federaciji BiH 2013, str. 12, Federalni zavod za statistiku
3) Izvor: Bruto domaći proizvod Crne Gore za 2006. godinu, i Bruto domaći proizvod Crne Gore za 2013. godinu, MONSTAT
Dodik je dao netačne podatke i o visini BDP-a po stanovniku u Republici Srpskoj. Naime, BDP per capita u 2005. godini nije iznosio 1.600 KM kako je to rekao Dodik, već 3.936 KM. Prema podacima Zavoda za statistiku RS, BDP per capita u visini od 1.600 KM nije zabilježen nijedne godine. Najbliže ovoj vrijednosti bio je još 1999. godine, kada je iznosio 1.700 KM po stanovniku.
*Izvor: Statistički godišnjak Republike Srpske 2014 (Poglavlje 7: Bruto domaći proizvod, str. 130)
Dodik je dalje izjavio da je SNSD uspio povećati BDP per capita sa 3% na 30%, te da je cilj SNSD-a da se dostigne “40% evropskog prosjeka”. Iako je nejasno na šta se prvi dio ove izjave odnosi, procenti su svakako netačni – BDP per capita u Republici Srpskoj je od 2006. do 2013. godine porastao za 35.5%, a ne 900% – koliko bi bilo potrebno da sa 3% poraste na 30%.
Ni tvrdnja da je RS za vrijeme vlasti SNSD-a imala rast industrijske proizvodnje svake godine nije sasvim tačna, niti je Dodik u ovoj izjavi rekao cijelu istinu. Prema podacima RZS, indeks ukupne industrijske proizvodnje rastao je od 2006. do 2012. godine, kada je zabilježio pad u odnosu na 2011. godinu, da bi se rast nakon toga nastavio. Pored toga, godišnji rast ovog indeksa nije nikakva novina koju je “uspostavio” SNSD. Od 1996. godine, otkada se vodi statistika o industrijskoj proizvodnji u RS, ovaj indeks je uglavnom i bio u stalnom rastu, a pad indeksa industrijske proizvodnje u odnosu na prethodnu godinu zabilježen je svega tri puta u prethodne dvije decenije (2001, 2002. i 2012. godine).
1) Izvor: Statistički godišnjak Republike Srpske 2010 (Poglavlje 15: Industrija, Indeksi industrijske proizvodnje po područjima KD, str. 193), Republički zavod za statistiku RS
2) Izvor: Statistički godišnjak Republike Srpske 2014 (Poglavlje 17: Industrija, Indeksi industrijske proizvodnje po područjima i oblastima KD, str. 284), Republički zavod za statistiku RS
Na kraju, Dodikovo isticanje “socijalno-demokratskog karaktera” sopstvene partije takođe zvuči prilično neubjedljivo, s obzirom da je SNSD još 2011. suspendovana iz Socijalističke internacionale zbog ekstremističke i nacionalističke retorike, da bi 2012. godine bila i potpuno isključena iz SI (o razlozima ovog isključenja Dodik je i tada dao potpuno neistinitu izjavu). O posvećenosti ove stranke demokratskim principima dovoljno govori način na koji je formirana Vlada Republike Srpske, uz skandaloznu “kupovinu” opozicionih poslanika, ali i njeno konstantno obračunavanje sa kritički nastrojenim medijima. U jednom od takvih napada, Dodik je, recimo, optužio televiziju BN da fabrikuje laži o Republici Srpskoj:
„Danas se u percepciji ljudi, nažalost, stvaraju dvije Republike Srpske – ona lažna koja se promoviše iz ‘fabrike laži’ iz Bijeljine, koja svakodnevno emituje neistine, klevete i sve ono što ne pripada profesionalnom novinarstvu, i ona Republika Srpska u kojoj se pokušavaju naći odgovori na izazove koji se, prije svega, odnose na ekonomiju“ rekao je Dodik u aprilu 2014.
Ironično je da je, skoro godinu dana nakon ove izjave, Dodik ponovo ustvrdio kako su sve kritike na račun rezultata SNSD-ove vlasti samo laži i klevete, da bi zatim ove tvrdnje pokušao potkrijepiti nizom izmišljenih “dokaza” koji imaju malo ili nimalo veze sa istinom.
istinomjer.ba