Evropske banke na testu, nove nervoze na tržištu
Izdvajamo
- Iako je tokom protekle decenije EU pooštravala regulativu jer je prošla kroz višegodišnju krizu eura, u eurozoni ne postoji zajednički sistem osiguranja depozita, a pravila o državnoj pomoći ozbiljna su prepreka vrsti fleksibilnosti koju je na primjer Federalna korporacija za osiguranje depozita do sada koristila u SAD.
Povezani članci
- Da li pritisak EU na Mađarsku počinje da deluje?
- Makron osvojio drugi predsednički mandat
- Ruska vojska sada poziva borce Wagnera da odmah napuste Prigožina
- Latinoamerička ljevica osudila ‘udar’ u Boliviji
- Obama ne vjeruje Putinu i želi gospodarski i politički izolirati Rusiju
- Evropski parlament za veću online sigurnost
Foto: Daniel Roland/AFP via Getty Images
Nakon propasti banaka u SAD, zabrinutosti oko svjetskog bankarskog sistema proširile su se i na Evropu jer su dionice globalno povezane švicarske banke Kredi Svis (Credit Suisse) pale i povukle druge velike evropske banke.
Situacija testira evropske finansijske propise i politiku ali i povećava strahove da bi bankarska kriza mogla ugroziti globalnu ekonomiju, pišu svjetski mediji.
Pitanje ‘imuniteta’ na bankarski stres
Krah švicarskog banka natjerao je zvaničnike Evropske centralne banke (ECB) da pitaju banke o njihovoj izloženosti riziku i stavio je na test evropske bankarske propise, piše Volstrit džurnal (The Wall Street Journal), ističući da su investitori zabrinuti da su evropske banke usko isprepletene što predstavlja rizik da bi kolaps jedne institucije mogao srušiti druge.
Nakon što su dionice Kredi Svisa 15. marta ujutro pale za 31 posto, strahovi investitora od izloženosti istom riziku doveli su do gubitka više od 75 milijardi dolara vrijednosti dionica evropskih banaka, pokazuje analiza Dau Džouns market data (Dow Jones Market Data).
Sve do tada, ističe list, dionice evropskih banaka su u cjelini imale bolje rezultate od američkih nakon prošlosedmičnog kolapsa Silikon veli benk (SVB). Međutim, oštar pad dionica Kredi Svisa u srijedu, što je najveći dnevni pad dionica u istoriji te banke, podstakao je nove strahove da region možda neće biti imun na bankarski stres.
Evropski i britanski regulatori uveli su stroge finansijske politike nakon finansijske krize 2008. godine, koja je započela deceniju finansijske i političke nestabilnosti u Evropi. Glavna među tim mjerama bila su pravila da banke povećavaju nivo kapitala i da se manje oslanjaju na dug za finansiranje svog poslovanja i rasta.
Te mjere su, ukazuje Volstrit džurnal na mišljenja analitičara, dovele evropske banke u bolju poziciju nego 2008. da prebrode krizu. U poređenju s američkim bankama, evropske banke imaju više gotovine koja je lako dostupna kao dio imovine, posjeduju veću aktivu koju bi mogli brzo prodati u hitnim slučajevima i manje su osjetljivi na neuobičajeno oštre promjene kamatnih stopa pošto poseduje manje obveznica od američkih banaka, kažu analitičari.
Koeficijenti pokrića likvidnosti banaka daleko su veći u Evropi nego u SAD-u, prema ovosedmičnim podacima Autonomous riserča (Autonomous Research) koji je utvrdio da su u trećem i četvrtom kvartalu evropske banke imale prosječan omjer od 165 posto, dok je američka grupa banaka imala prosječan omjer od 118 posto.
Evropska centralna banka je u četvrtak, 16. marta, najavila dalje povećanje kamatne stope za 50 baznih poena, signalizirajući da je, ukazuje američki biznis kanal CNBC, spremna da obezbijedi likvidnost bankama ako bude potrebno, usred nedavnih previranja u bankarskom sektoru.
Neki analitičari tržišta doveli su u pitanje hoće li predsjednica ECB Kristin Lagard (Christine Lagarde) ipak nastaviti s tim potezom, s obzirom na nedavne šokove u bankarskom sektoru.
Lagard je naglasila da se nedavna previranja na tržištu razlikuju od onoga što se dogodilo tokom globalne finansijske krize 2008., rekavši da je evropski bankarski sektor sada u “mnogo jačoj poziciji”, te je ponovila da je Evropska centralna banka spremna da uskoči, ako bude potrebno.
Najslabija karika
Dionice Kredi Svisa izgubile su više od četvrtine svoje vrijednosti nakon što je njen najveći dioničar, Saudijska nacionalna banka saopštila da neće ulagati više novca u švicarsku banku koja je mnogo prije kolapsa američkih banaka SVB i Signačjur benk (Signature Bank) već bila opterećena problemima, piše Asošiejtid pres (The Associated Press).
Kredi Svis je rano u četvrtak, 16. marta, saopštio da preduzima mjere kako bi osigurao svoje finansije, uključujući opciju da pozajmi do 54 milijardi dolara od Švicarske narodne banke.
Dan ranije, ističe AP, Kredi Svis je izvijestio da su menadžeri uočili “materijalne slabosti” u internim kontrolama banke o finansijskom izvještavanju od kraja prošle godine. To je izazvalo nove sumnje u sposobnost banke da prebrodi oluju, te su investitori, uz zabrinutost zbog mogućnosti pojave skrivenih problema u bankarskom sistemu, brzo prodali dionice banaka.