Demonstracije u Izraelu se nastavljaju, više od pola miliona ljudi širom zemlje izašlo na ulice
Povezani članci
- Bolsonaro pod istragom zbog izjava o korona virusu
- Tko je samozatajni Varoufakisov nasljednik?
- Nobel za mir u teškom vremenu za novinarstvo
- Y Cофији побуњени народ основао грађански покрет “Oрлов мост“
- Rusija je po procjenama izgubila 50 posto svojih borbenih tenkova
- Iračani zabrinuti: IDIL preuzeo posljednji granični prelaz između Sirije i Iraka
foto: Tania Kramer/DW
Stotine hiljada Izraelaca učestvovalo je u, kako neki nazivaju, najvećim protestima u historiji zemlje, a svog zbog najavljene reforme pravosuđa.
Protesti protiv vladinih planova za radikalnu reviziju pravosudnog sistema traju već deset sedmica. Sinoć je rekordan broj demonstranata izašao je u gradovima poput Haife, dok se vjeruje da je oko 200.000 izašlo na ulice u Tel Avivu.
Kritičari kažu da će reforme potkopati demokratiju.
Ali, vlada Benjamina Netanyahua tvrdi da su planirane promjene bolje za biračko tijelo.
Organizatori su rekli da je čak 500.000 prodemokratskih demonstranata izašlo na ulice širom zemlje u subotu, u, kako je izraelski list Haaretz nazvao “najvećim demonstracijama u istoriji zemlje”.
Opozicioni lider Yair Lapid rekao je okupljenima u gradu Be’er Sheva na jugu zemlje da se zemlja suočava s “najvećom krizom u svojoj historiji”.
“Talas terorizma nas pogađa, naša ekonomija se ruši, novac bježi iz zemlje. Iran je upravo jučer potpisao novi sporazum sa Saudijskom Arabijom. Ali jedina stvar do čega je ovoj vladi stalo je slamanje izraelske demokratije”, rekao je on.
Tamir Guytsabry, demonstrant u Tel Avivu, rekao je kako Izrael, na ovaj način, ide u punu diktaturu.
“To nije reforma pravosuđa. To je revolucija koja tjera da Izrael ide u punu diktaturu i želim da Izrael ostane demokratija za moju djecu”, kazao je Guytsabry sa Rueters.
Reforme imaju za cilj da izabranoj vladi daju odlučujući uticaj na izbor sudija i da ograniče sposobnost Vrhovnog suda da presudi protiv izvršne vlasti ili poništi zakon. Kritičari kažu da će planirane reforme, koje već prolaze kroz parlament, politizovati pravosuđe i da bi mogle dovesti do autoritarne vlade.