IEA: Snažno porasle emisije ugljen-dioksida
Povezani članci
- Poker oko Amazonije
- Mere tokom pandemije nude put za izbegavanje klimatske katastrofe
- SLUČAJ “UBORAK”: Sporo ili nikako – dvije su jedine opcije za rješavanje problema, kod naših vlasti
- Požar u Sibiru – jedan od najgorih zagađivača vazduha u istoriji
- Porodica Hodžić iz Kaćuna godinama se bori protiv izgradnje: “Ustanite, osvijestite se i recite hrabro: ‘Ne dam svoju rijeku!’
- Hutovo blato će nestati u narednih 35 godina?
Foto: AP
Nakon godine historijskog pada zbog pandemije COVID-19, emisije ugljen-dioksida koje proizvodi energetski sektor snažno su porasle, upozorila je Međunarodna agencija za energiju (IEA).
“Nakon najniže stope u aprilu, svjetske emisije snažno su porasle iznad nivoa koji su bili izmjereni u decembru 2019. godine”, navodi IEA.
Emisije energetskog sektora tako su u decembru bile 2,0 posto – ili 60 miliona tona – iznad nivoa u decembru 2019. godine, prenosi Hina, pozivajući se na AFP.
“Skok emisija ugljen-dioksida u svijetu krajem godine veliko je upozorenje na činjenicu da nismo dovoljno uradili kako bismo ubrzali tranziciju na čiste energije širom svijeta”, upozorio je izvršni direktor IEA-e Fatih Birol.
“Ako se ekonomski skok, koji se očekuje ove godine, potvrdi – a ne provede se velika politička promjena u najvećim ekonomijama planeta – tada će svjetske emisije vjerovatno rasti u 2021. godini”, naglasio je.
Historijski pad za čovječanstvo
Emisije energetskog sektora u cijelom svijetu pale su za 5,8 posto lani, što je gotovo dvije milijarde tona ugljen-dioksida i najveći je historijski pad za čovječanstvo, prema zadnjim podacima IEA-e objavljenima u posebnom izvještaju.
IEA je prethodno govorila o još snažnijem padu, od 7,0 posto.
Pad je uglavnom slijedio zbog pada korištenja goriva za cestovni i zračni saobraćaj.
“Nakon obnova putovanja i ekonomskih aktivnosti, potrošnja goriva i emisija plina povezanih s tim ponovno raste”, navodi agencija IEA.
Međutim, globalni podatak za 2020. godinu prikriva veliki disparitet među zemljama.
Tako su se emisije u Kini povećale za 0,8 posto u 2020. godini, zbog brzog oporavka aktivnosti, a u Sjedinjenim Američkim Državama pale su za 10 posto.