TUŽILAŠTVO KANTONA SARAJEVO ODLUČILO: Huso Ćesir neće odgovarati zbog napada na fotografa Žurnala!
Povezani članci
- TENDERI U VRIJEME PANDEMIJE: Firmi zvaničnika SP-a Milana Milakovića posao zamjene prozora na staroj zgradi Vlade
- Koliko u BiH traju suđenja za izborne krađe?
- NAKON PISANJA INFORADARA: Tužilaštvo KS formiralo predmet o korupciji u Parlamentu FBiH
- Grad Banjaluka nezakonito zarađuje na parkiranju na privatnom zemljištu
- RUDARI NE PRIHVATAJU ROBOVLASNIČKI PRAVILNIK (VIDEO): Federalna Vlada zatvara rudnike, dok kupuje ugalj od privatne firme
- Direktor jednom, zaposlenik do kraja radnog vijeka: Izmjenama ugovora do zaposlenja na neodređeno u bh. javnim institucijama
Kao što se jasno može vidjeti na snimku kojeg je tom prilikom Kebo uspio zabilježiti na kameri, Huso Ćesir prvo je prijetio našem fotografu da će mu “razbiti” kameru, da bi potom nastavio grubo nasrtati na Kebu i pokušavati oteti kameru. Ubrzo je prišao i Muamer Ćesir, sin Huse Ćesira, koji je uspio istrgnuti kameru.
Kameru je dao ocu, koji se uputio prema ulazu u firmu Bosnaplast. Kada je naš fotograf izvadio telefon u namjeri da zove policiju, Huso Ćesir vratio mu je oštećenu kameru.
Iako se na snimku jasno vidi da Ćesir grubo nasrće na našeg fotografa, da rukom snažno odguruje Kebu, odnosno njegovu kameru, te da je kamera tom prilikom i oštećena, za tužiteljicu Sanitu Imamović to nije bilo dovoljno da se provede istraga.
Kako se navodi u obavještenju, “dostavljenim videozapisom je zabilježeno samo kako Vam (Adiju Kebi, op.a) prijavljeni Huso Ćesir, a potom i Muamer Ćesir, prilaze za vrijeme dok se nalazite iza kamere, te pokušavaju da Vam istu oduzmu, pri čemu nije vidljivo i da Vas fizički napadaju, valja cijeniti da ne postoje dokazi koji bi ukazivali na to da su Vam Huso Ćesir i Muamer Ćesir kritične prilike nanijeli telesne povrede”.
Ponovimo, kamera našeg fotografa je tom prilikom oštećena. Huso Ćesir je prilazeći Kebi jasno rekao “ho’š da ti je razbijem?”, pritom misleći na kameru, nakon čega je i fizički nasrnuo na fotografa i njegovu kameru.
Međutim, za tužiteljicu Sanitu Imamović se “u konkretnom slučaju na strani prijavljenih ne može sa sigurnošću dokazati umišljaj, odnosno direktna namjera da oštete kameru kojom je vršeno snimanje njihove firme, koja namjera predstavlja objektivan uvjet inkriminacije ovog krivičnog djela, nego isključivo namjera da se onemogući dalje snimanje firme”.
Podsjetimo, Žurnal je mjesec ranije objavio tekst o tome kako firme Huse Ćesira dobijaju tender od Općine Novi Grad. Kada se na tender prijavi firma Huse Ćesira posao mora biti dodijeljen stranačkom šefu načelnika Semira Efendića. Da bi šefova firma pobijedila na tenderu, iz Općine će korigovati cijene u ponudi kako bi bila najpovoljnija. Kada se to otkrije i čitav postupak poništi, iz Općine Novi Grad jednostavno će raspisati novi tender na kojem će posao dobiti neka druga firma u vlasništvu istog čovjeka – Huse Ćesira.
(zurnal.info)