Slovenija će biti orbanizirana
Povezani članci
- Udruživanje krajnjih desničara i budućnost evropske demokratije
- Trump u govoru na Dan nezavisnosti SAD-a obećao da će poraziti “radikalnu ljevicu”
- SAD uvode nove sankcije Rusiji, G7 se obavezale na postepeno ukidanje uvoza ruske nafte
- Sud za ljudska prava: Nemoguće tužiti Vatikan pred evropskim sudovima
- Predsjednik katalonske vlade: ‘Među nama su provokatori koji nastoje kompromitirati prosvjede za nezavisnost’
- Kina očekuje veću ulogu na Bliskom istoku nakon sporazuma Irana i Saudijske Arabije
U Ljubljani će bliski saveznik nacionalpopulističkog mađarskog premijera Viktora Orbana biti šef vlade. Time se još jedna zemlja EU pomiče udesno.
Piše: Keno Verseck- Spiegel.de
Preveo i prilagodio: Ešref Zaimbegović
Janez Janša je nekad bio simbol slovenskog demokratskog pokreta protiv komunističkih vlastodržaca, ali onda se pretvorio u autoritarnog nacionalistu. On polarizira kao nijedan drugi političar u zemlji u čijem se pogledu na svijet vodi stalna borba između lojalnih patriota poput njega i neprijatelja domovine, dakle svih koji drugačije misle. Vjeruje da mora svom silom zaštititi Sloveniju od ljevičara, liberala i migranata.
A sad je izabran za šefa vlade svoje zemlje. Većina poslanika u Ljubljani glasala je u srijedu navečer za njega, pošto se od 2018. vladajuća koalicija lijevog centra raspala. Slijedećih se dana očekuje da predstavi svoj kabinet.
Sa premijerom Janšom, koji je bliski politički saveznik i osobni prijatelj Viktora Orbana, još jedna zemlja srednje i jugoistočne Evrope klizi udesno čime jača lager populista i nacionalista unutar EU. Sa aspekta moguće nadolazeće izbjegličke krize i usred pregovora o budžetu u Briselu mogle bi se političke kontroverze unutar EU još više raspaliti.
Uzor Trump: „Prvo Slovenija“
Janša, rođen 1958, bio je slovenski premijer od 2004. do 2008. kao i 2012.-2013. Na parlamentarnim izborima 2018. njegova “Slovenska demokratska partija” odnosi pobjedu. U to su se vrijeme ostale partije još uvijek ustezale od koalicije sa Janšom jer je slovio za jednog od najradikalnijih čak i među evropskim populistima i nacionalistima.
Iako u Sloveniji jedva da ima migranata iz vanevropskih zemalja, Janša slika opasnost koja od njih prijeti Sloveniji najmračnijim bojama. Isto tako širi predrasude protiv drugih nacionalnosti bivše Jugoslavije koje žive u Sloveniji. Njegova partija njeguje bliske odnose sa desničarskim ekstremistima prije svega onima koji potenciraju slovenski identitet.
Stilom i sadržajem Janša nalikuje američkom predsjeniku Trumpu – jedan od njegovih slogana glasi „Prvo Slovenija“, nepovoljne vijesti označava kao “Fake News”, kritičke novinare kao „istrošene prostitutke“. On dovodi u pitanje čovjekovu odgovornost za promjenu klime i zauzima se za pravo građana da nose oružje.
Njegova omiljena teorija zavjere je ona o „UDBA mafiji“, o tome da Slovenijom još uvijek upravlja nekadašnja jugoslavenska državna sigurnosna služba. Iza toga se krije vjerovatno i osobna drama: Janša je 1988. zbog kritičkog članka o režimu u časopisu „Mladina“ osuđen na 18 mjeseci zatvora. Iza toga se navodno skrivala personalna intriga među slovenskim reformističkim komunistima kojima je Janša i sam tada pripadao. I sporni proces o korupciji zbog kojega je Janša 2014. morao na pola godine u zatvor, ide prema njegovom mišljenju na konto „UDBA mafije“.
To što sada tri male parlamentarne partije ipak žele da koaliraju s Janšom većina komentatora u Sloveniji objašnjava strahom od prijevremenih izbora koji bi ih mogli koštati ulaska u parlament. Posebno je sporna odluka socijalnoliberalne „Moderne centralističke partije“ (SMC) da kooperira s Janšom zbog koje je dosadašnji ministar vanjskih poslova i njen osnivač Miro Cerar iz protesta napustio partiju.
„Opasnost autoritarne vladavine“
Sa novom koalicijom neliberalni lager u EU ima još jednoga člana, kaže slovenski sociolog Rudi Rizman sa ljubljanskog univerziteta. Rizman je inicijator i autor jedne izjave koja upozorava na „opasnost autoritarne vladavine“ u Sloveniji i koju je potpisalo 150 poznatih slovenskih intelektualaca. „ Žalosno je da je Slovenija, koja je nekad bila međunarodno slavljena kao uspješna priča, sada postala žrtva dva autoritarna političara Janše i Orbana“, kaže Rizman.
Šta to konkretno znači pokazuje aktuelna medijska afera u Sloveniji. Istraživački novinari iz Mađarske i Slovenije nedavno su otkrili kako je jedan Orbanu blizak mađarski medijski poduzetnik preko Makedonije prenio milionske iznose novaca u Sloveniju namjenjene medijima bliskim Janši. Makedonsko tužilaštvo povelo je istragu o ovom slučaju sumnjajući da je riječ o pranju novca.
Filozof i medijski kritičar Boris Vezjak sa Univerziteta u Mariboru kaže da su mediji bliski Janši postali ozbiljan problem u Sloveniji jer u sve većem opsegu šire političku propagandu i mržnju. „Slovenija je doduše mala zemlja, ali je ipak važan saveznik za Orbana u vrijeme kad je on u Evropi kritikovan kao diktator u usponu“, kaže Vezjak.
Janša se uopšte ne trudi da sakrije svoju blizinu sa Orbanom. U svom nastupnom govoru, kao novi šef vlade, najavio je program koji je u skoro svim važnim tačkama identičan Orbanovoj politici – od jedne strože politike azila, preko jačeg osiguranja granica, do etno-nacionalne porodične politike. Samo u jednom pogledu Janša ide dalje od njega – želi u Sloveniji ponovno uvesti vojnu obavezu koja je ukinuta 2003. godine.