Poziv na predstavljanje Dosijea „Prisilna mobilizacija izbeglica“
Povezani članci
- Oštećeni antifašistički spomenici u Stocu: Neofašizam na djelu
- Suljagić: Režimski mediji u RS-u stavljaju metu na čelo kreatorima izvještaja o negiranju genocida
- Francuski desničarski parlamentarci prisustvovat će obilježavanju neustavnog dana RS-a
- BiH dobila zeleno svjetlo za Akcioni plan za članstvo u NATO-u
- Arnad Omanović: Sami ne možemo ništa, a zajedno možemo sve!
- IUI TRANSITION DANCE KOMPANIJA NA FESTIVALU VELENJE
U sredu 13. novembra 2019. godine Fond za humanitarno pravo (FHP) predstaviće svoj dvanaesti dosije pod nazivom „Prisilna mobilizacija izbeglica“ (Dosije). Prezentacija će biti održana u velikoj sali Medija centra u Beogradu (Terazije 3, II sprat), sa početkom u 12 časova.
Od izbijanja rata na području Hrvatske i BiH, a posebno u vezi sa hrvatskim vojno-policijskim operacijama „Bljesak” i „Oluja”, u Srbiju je izbeglo oko 500.000 Srba, državljana Hrvatske i BiH. Oni su uglavnom menjali svoje kuće i imovinu sa Hrvatima iz Vojvodine koji su, pod pritiskom Srpske radikalne stranke i paravojnih grupa, napustili Srbiju. Većina izbeglica bila je smeštena u prihvatnim centrima širom Srbije, starim hotelima, nekorišćenim javnim objektima, kod rođaka i prijatelja, a tek mali broj je imao mogućnosti da iznajmi stan.
Na osnovu dogovora između vlasti RSK, RS i SRJ, vojni i policijiski organi Republike Srbije su u januaru 1994. godine počeli da sprovode prinudnu mobilizaciju izbeglica. Od maja do kraja septembra 1995. godine, pripadnici MUP-a su masovno hapsili izbeglice iz Hrvatske i BiH, a zatim ih predavali vojnim, policijskim i paravojnim jedinicama RS i RSK. Prema podacima FHP-a, MUP Srbije je tokom leta 1995. godine prisilno mobilisao oko 10.000 izbeglica i vratio ih na teritoriju pod kontrolom Vojske Republike Srpske (VRS) ili Srpske Vojske Krajine (SVK). Najmanje 54 prisilno mobilisane izbeglice izgubile su život ili nestale nakon vraćanja na područje gde su se odvijali oružani sukobi.
Na konferenciji će govoriti:
- Jovana Kolarić, Fond za humanitarno pravo
- Ivana Žanić, Fond za humanitarno pravo
- Vojkan Simić, advokat
Simultani prevod na engleski jezik je obezbeđen.