Tramp: Uništiću ekonomiju Turske ako učini nešto nedozvoljeno
Povezani članci
- Eksplozija u metrou u St. Petersburgu, desetine žrtava
- Gilbert Doctorow: BAHMUT – ŠTO JE ISTINA, ŠTO LAŽ, ŠTO PROPAGANDA
- Ebola odnijela 5.000 života: Američki ljekar oporavio se od smrtonosne bolesti
- Novo svjetsko gospodarstvo Made in USA
- Kerry: Washington ne želi biti promatrač masakra
- Policijska racija u Parizu okončana, uhapšeno sedam osoba, troje mrtvih
Predsednik SAD Donald Tramp danas je ponovo zapretio uništenjem turske ekonomije, nakon što je faktički dao Turskoj odrešene ruke za obračun s Kurdima na severu Sirije.
Prema njegovim rečima, Turci, Evropljani i drugi moraju voditi računa o zarobljenim džihadistima i njihovim porodicama.
“SAD su učinile više nego što je iko mogao očekivati, uključujući i zauzimanje 100 odsto kalifata Islamske države. Sada je vreme da drugi u regionu, a neki su veoma bogati, štite sopstvenu teritoriju”, napisao je predsednik SAD.
On je upozorio Tursku da ne pokušava da iskoristi njegovu odluku o povlačenja trupa.
Prošle godine su SAD su duplirale carine na pojedine turske proizvode, poput čelika i aluminijuma, zbog čega je turska lira pala za 20 odsto.
Tramp je prošlog decembra najavio “potpuno” i “ubrzano” povlačenje američkih snaga iz Sirije, što je izazvalo žestoke kritike u Vašingtonu koje su kulminirale ostavkom ministra odbrane Džejmsa Matisa (James Mattis).
Tramp je tada odustao od te odluke.
I portparol Pentagona Džonatan Hofman (Jonathan Hoffman) je izjavio da “Ministarstvo odbrane je jasno predočilo – kao što je to uradio i predsednik – da ne odobravao turske operacije u severnoj Siriji”.
Tramp: Vreme je da izađemo iz besmislenih ratova
Tramp je prethodno saopštio da je vreme da njegova zemlja izađe iz “besmislenih i beskrajnih ratova”.
“SAD je trebalo da ostanu u Siriji 30 dana, a to je bilo pre mnogo godina. Ostali smo i ulazili sve dublje i dublje u bitku bez cilja na pomolu”, napisao je Tramp u seriji poruka na “Tviteru”.
“Ali Evropa nije željela da ih uzme nazad, rekli su da SAD treba da ih zadrže! Ja sam rekao `Ne, učinili smo vam veliku uslugu, a sada tražite da ih zadržimo u američkim zatvorima po ogromnoj ceni. Vi treba da im sudite`”, naglasio je američki predsednik.
Kako ocenjuje “Bi-Bi-Si” (BBC), Trampovi tvitovi nakon telefonskog razgovora sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoanom pokazuju koliko je postalo disfunkcionalno kreiranje američke spoljne politike.
Mekonel: Rusija, Iran i Asad će profitirati
Lider republlikanske većine u Senatu Mič Mekonel (Mitch McConnell) je izjavio da “naglo povlačenje američkih trupa može samo koristiti Rusiji, Iranu i Asadovom režimu”.
On je podsetio da je većina u senatu glasala u januaru za amandman u kome je izrazila zabrinutost zbog pretnje koju predstavljaju islamističke grupe u Siriji, pružajući podršku nastavku američkog prisustva, te da “uslovi koji su tada doveli do glasanja senatora iz obe partije postoje i danas”.
Niki Halej (Nikki Haley) američka ambasadorka u UN na početku Trampovog mandata, istakla je da su Kurdi “imali ključnu ulogu u našoj uspešnoj borbi protiv” IDIL-a, i “ostaviti ih da umru je velika greška”.
Predsedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelozi (Nancy Pelosi) je izjavila da predsednik “mora da promeni opasnu odluku”, opisujući je kao “nesmotrenu” i “opasnu”.
Bret Mekgurk (Brett McGurk), bivši američki specijalni izaslanik za globalnu koaliciju koja se bori protiv “Islamske države” je kazao da odluka Trampove administracije pokazala “potpuno odsustvo razumevanja bilo čega što se dešava na terenu”.
Grem: NIje u interesu SAD da napusti saveznika u borbi protiv IDIL-a
“Nikada nije u interesu naše nacionalne bezbednosti da napustimo saveznika koji nam je pomogao u borbi protiv IDIL-a i koji se žrtvovao umesto nas,” kazao je republikanski senator Lindzi Grem (Lindzy Graham), povodom odluke predsednika SAD Donalda Trampa da povuče trupe sa severa Sirije nakon telefonskog razgovora sa predsednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoanom, koji planira ofanzivu protiv kurdskih snaga u cilju stvaranja zone bezbednosti kako bi vratio deo izbeglica.
Grem, koji često podržava Trampa, najavio je da će predložiti rezoluciju u Senatu sa zahtevom da se uvedu sankcije Turskoj ako izvrši invaziju u Siriji.
Grem je izrazio nadu da će Tramp preispitati svoj stav.”Bez obzira šta predsednik Tramp kaže o svojoj odluci, to je isto ono što je predsednik Obama uradio u Iraku sa još pogubnijim posledicama po našu nacionalnu bezbednost,” istakao je Grem.
Po njegovim rečima Turska ne raspolaže kapacitetima da spreči ponovni uspon “Islamske države”. Stoga smatra da su Kurdi ključna meta Turske a ne “Islamska država”. “Bilo bi nerazumno misliti drugačije,” dodao je senator Grem.
SAD su podržavale “Sirijske demokratske snage” (SFD), predvođene Kurdima, koje su odigrale ključnu ulogu u borbi protiv “Islamske države”. Kurdi ističu da Vašington nije ispunio svoje obaveze.
Kurdi: Nož u leđa
Kino Gabriel, portparol “Sirijskih demokratskih snaga” (SDF), predvođenih Kurdima, kazao je da je potez SAD “iznenađujući i možemo reći da je nož u leđa SDF”-u.
“Sirijske demokratske snage” su saopštile da se američke snage povlače sa severozapada Sirije, te da nisu ispunile svoje obaveze, “uprkos našoj fleksibilnosti da izbegnemo ratnu eskalaciju sa Turskom i fleksibilnosti koju smo pokazali u uspostavljanju mehanizma za bezbednost granice”.
SDF, koja kontroliše veći deo ove oblasti, dodaje da će to imati negativan uticaj na rat protiv “Islamske države”.
Međutim, Erdoanov portparol Kalin je istakao da Turska neće dozvoliti povratak ove ekstremističke grupacije.
Kurdska televizija na severu Iraka je objavila da je SDF stavio deo snaga u stanje pripravnosti jer je Turska u ponedeljak koncentrisala trupe na granici.
Sirijske demokratske snage (SDF) zapretile su snažnim odgovorom na svaki turski upad. “Nećemo oklevati da pretvorimo svaki neisprovociran turski napad u opšti rat na celoj granici da bismo branili sebe i naš narod”, napisao je u tviter poruci portparol SDF Mustafa Bali.
Predstavnica za štampu Bele kuće Stefani Grišam, u neuobičajenoj izjavi kasno sinoć je istakla da “američke trupe neće podržavati niti će biti uključene u operacije i neće više biti u neposrednoj oblasti u severnoj Siriji”. Ona nije pominjala šta će biti sa Kurdima.
Stav Bele kuće je saopšten nakon što su turski predsednik Redžep Tajip Erdoan i američki predsednik Donald Tramp telefonom razgovarali o planovima Turske za uspostavljanje “bezbedne zone” istočno od reke Eufrat u Siriji.
Tramp je prethodno u januaru zapretio da će”ekonomski uništiti Tursku” ako napadne kurdske snage.
Dva predsednika su se, inače, dogovorila sastanak u Vašingtonu sledećeg meseca. Erdoan je takođe izrazio nadu da će rešiti spor oko isporuke borbenih aviona F-35, koje su SAD uskratile Turskoj nakon što je nabavila od Rusije protivavionski sistem S-400.
Erdoan je tokom razgovora sa Trampom iskazao “frustraciju zato što SAD nisu ispunile sporazum o uspostavljanju zone koji je postignut u avgustu”.
U severnoj Siriji nalazi se oko 1.000 američkih vojnika. Visoki američki zvaničnik rekao je da će se oni povući iz te oblasti a možda i potpuno izaći iz zemlje ukoliko izbiju velike borbe između turskih i kurdskih snaga.
Ova odluka jasno pokazuje Trampovo usmerenje da okonča američku umešanost u inostranstvu, što je bilo jedno od njegovih ključnih obećanja. Međutim, ostvarenje njegovog plana da se američke snage brzo povuku iz Sirije, Iraka i Avganistana usporeno je zbog zabrinutosti američkih zvaničnika i saveznika SAD o opasnom vakuumu koje bi takvo povlačenje donelo.
Od januara američki zvaničnici pokušavali su da izdejstvuju stvaranje bezbedne zone u severnoj Siriji da se pruži bezbednosna tampon zona između turske vojske i kurdskih snaga ali se Ankara stalno bunila zbog sporog sprovođenja tog plana.
Objava Bele kuće došla je dan pošto je Erdoan uputio dosad najoštrije upozorenje o jednostranoj vojnoj operaciji u severoističnoj Siriji, a turska vojska je počela da šalje jedinice i opremu na svoju granicu sa tom oblasti.
Evropska unija (EU) upozorila je danas da bi turska ofanziva na severu Sirije ugrozila mirno rešavanje tamošnjeg sukoba, izjavila je portparolka EU Maja Koncijačič.Po njenim rečima, EU poziva na prekid neprijateljstava kako bi se garantovala zaštita civila i pristup humanitarnim organizacijama celoj teritoriji Sirije.
“Shvatamo opravdanu zabrinutost Turske za njenu bezbednost, ali smo uvek govorili da nijedno trajno rešenje konflikta ne može da se postigne vojnim putem”, rekla je Maja Kocijančič.
“Svako obnavljanje neprijateljstava pogoršaće patnje sirijskog naroda, dovešće do raseljavanja stanovništva i ugroziće političke napore za rešavanje konflikta”, rekla je portparolka EU i dodala da su šefovi diplomatija Unije upisali to pitanje u dnevni red svog sastanka naredne nedelje u Luksemburgu.
Razumevanje Rusije
S druge strane, Rusija, koja podržava sirijskog predsednika Bašara el Asada, sa kojim je Ankara u sukobu – ističe da “Turska može da preuzme akciju kako bi osigurala bezbednost, što znači da se suprostavi terorističkim elementima koji se možda kriju u Siriji”, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Međutim, on je dodao da “pre svega moramo da kažemo da se mora poštovati teritorijalni i politički integritet Sirija”.
Čavušolu: Želimo da proteramo teroriste
Turski predsednik Redžep Tajip Erdoan izjavio je da bi turska ofanziva na severu Sirije mogla da počne u bilo kojem trenutku nakon što su američke vlasti saopštile da se neće usprotiviti takvoj operaciji protiv kurdskih snaga, koje su bile saveznici Vašingtona u borbi protiv “Islamske države”.
“Postoji rečenica koju stalno ponavljamo: možemo da uđemo (u Siriju) bilo kada tokom noći bez upozorenja. Za nas apsolutno nema govora da i dalje tolerišemo pretnje tih terorističkih grupa”, rekao je Erdoan novinarima.
Međutim, jedan visoki turski zvaničnik je izjavio za Rojters da će Ankara čekati dok se američke snage ne povuku u potpunosti sa severa Sirije pre nego što otpočne ofanzivu, kako bi se izbegao “bilo kakav incident”. On je dodao da bi povlačenje američkih trupa moglo potrajati jednu sedmicu.
Prethodno je šef turske diplomatije Mevlut Čavušolu rekao da je Turska “rešena da očisti” sever Sirije od “terorista” koji ugrožavaju bezbednost njegove zemlje.
“Mi smo od početka rata u Siriji podržavali teritorijalni integritet Sirije i tako ćemo nastaviti. Ali smo rešeni da štitimo svoju bezbednost čišćenjem tog područja od terorista”, rekao je Čavušolu.
Ankara planira da proširi zonu 30 kilometara duboko u sirijskoj teritoriji.
Erdoanov portparol Ibrahim Kalin je istakao nakon saopštenja iz Bele kuće da je turski plan za “bezbednosnu zonu” unutar okvira sirijskog teritorijalnog integriteta. “Uspostavljanje bezbednosne zone ima dva cilja – obezbeđenje granice od terorističkih elemenata i bezbedan povratak izbeglica”, naglasio je Kalin.
U Turskoj je našlo utočište 3,6 miliona izbeglica otkako je izbio rat u Siriji 2011. Ankara planira da razmesti dva miliona izbeglica u “zoni bezbednosti”.
UN: Spremamo se za najgore
UN su danas reagovale navodeći da se “spremaju za najgore” na severu Sirije. “Ne znamo šta će se desiti. Spremamo se za najgore”, rekao je koordinator UN za Siriju Panos Moumcis dodajući da je “nema odgovora na mnoga pitanja” o posledicama operacije.
On je istakao da SAD nisu unapred obavestile njegovu kancelariju o odluci da se povuku. Moumcis je precizirao da je prioritet UN da osigura da bilo kakva turska ofanziva ne rezultira novim raseljavanjem ljudi. Takođe, da bude omogućeno dostavljanje humanitarne pomoći te da nema ograničavanja slobode kretanja.
Turska preuzima zarobljene islamiste
Bela kuća je saopštila da će Turska preuzeti potpunu odgovornost za zarobljene pripadnike “Islamske države”, koje su uhapsile kurdske snage u poslednje dve godine.
“Vlada SAD je pritiskala Francusku, Nemačku i druge evropske države, odakle dolaze zarobljeni borci IDIL-a, da ih prihvate, ali one su to odbile. SAD ne žele da ih drže što može potrajati godinama i uz veliki trošak američkih poreskih obveznika,” saopštila je Bela kuća.
Turska ističe da su kurdske snage (YPG) produžena ruka zabranjene Kurdske radničke partije (PKK), koju smatra terorističkom a koja se tri decenije bori za autonomiju Kurda u Turskoj. YPG negira da ima bilo kakve organizacione veze sa PKK.
Ankara je prethodno optuživala SAD zbog podrške kurdskim snagama u Siriji.
Turska sa Vašingtonom, evropskim i arapskim saveznicima podržava snage koje su se pobunile protiv režima sirijskog predsednika Bašara el Asada, iza koga osim Rusije stoji i Iran.
Više od 400 hiljada ljudi je, po podacima Ujedinjenih nacija, ubijeno u ratu u Siriji.