Zvjezdan Karadžin: Odlagalište “Bijelo more” odavno kritična tačka, pojačati nadzor nad zagađivačima
Povezani članci
- Pekinške Zimske olimpijske igre prve su koje će pokretati zelena energija
- Pokrenuta peticija za odbacivanje Prijedloga Odluke o davanju saglasnosti za provođenje koncesija za izgradnju MHE “Bilješevo” na rijeci Bosni i svih ostalih mHE u Kaknju!
- BiH ne želi novac: Nedozvoljena sredstva finansiranja ostaju na računima političkih stranaka
- Naša stranka: Zahtijevamo od predsjedavajućeg Predsjedništva BiH da pozove hrvatskog i slovenskog ambasadora na razgovor u vezi s Trgovskom gorom
- Environmental DNA in subterranean biology: range extension and taxonomic implications for Proteus
- Ekolozi i arheolozi u Iranu upozoravaju na opasnosti od nove brane
Foto: tip.ba
Povodom pucanja brane odlagališta fabrike Sode Sisecam oglasio se član Predsjedništva Naše stranke i Gradskog odbora Tuzla, Zvjezdan Karadžin, profesor okolinske sigurnosti.
U svojoj studiji o kritičnim industrijskim tačkama, japanska agenija JICA odredila je odlagalište „Bijelo more“ fabrike sode Sisecam Lukavac kao jednu od četiri kritične tačke u Federaciji BiH, zajedno s bivšom fabrikom HAK I u Tuzli, jezerom Modrac i Rudnikom Vareš. To je već trebalo biti dovoljno snažno upozorenje da se menadžment Fabrike posveti smanjenju okolinskih uticaja koji proističu iz samog postojanja tog odlagališta.
Odlagalište je već odavno izašlo iz nekadašnjih projektovanih granica i ozbiljno ugrožava i vodotok rijeke Spreče, što se pokazalo pogubnim prilikom prošlih poplava kada je zbog tog uskog grla ogromna količina vode koja je dolazila iz rijeke Jale i Spreče zaustavljena na tom mjestu zbog čega je poplavljen okolni kraj uključujući i skladišta privatnih firmi, što je rezultovalo ogromnom materijalnom štetom.
Pucanje zadnjeg preliva brane na tom jalovištu je krajnje upozorenje da se rješenju tog problema mora pristupiti studiozno i momentalno. Došlo je do izlijevanja velike količine odloženog materijala koji sadrži sulfate i hloride kojim je zagađena voda u rijeci Spreči. Pretpostavka je da će se taj materijal vjerovatno istaložiti do Gračanice, dovesti do povećanja saliniteta i ph vrijednosti vode u rijeci, što će sigurno imati negativan uticaj na živi svijet u Spreči, a i dodatno opteretiti zemljište oko rijeke koje je već zagađeno u značajnoj mjeri uslijed raznih zagađivača.
Ovo je samo jedan u nizu razloga zašto se, između ostalog, trebaju pojačati inspekcijske službe kao i nadzor nad poslovanjem zagađivača u našoj zemlji koji je sada u sektoru zaštite okoliša u FBiH sveden na samo tri inspektora.
“Naša stranka čvrstog je stanovišta da sektori industrije i rudarstva moraju da prihvate činjenicu da se proizvodnja ne može više vršiti na način kako je to rađeno u prošlom vijeku, već uz generalni koncenzus da aspekt zaštite okoliša mora bit u punoj mjeri integrisan u poslovanje tih firmi”, zaključuje Karadžin.
Podsjećamo i da je Naša stranka još 2016. organizovala prezentaciju u Lukavcu na kojoj smo pozdravili izgradnju najavljivanog novog odlagališta do čega još nije došlo.