Četiri godine poslije katastrofalnih poplava u Doboju, nastavlja se destrukcija vodnog zemljišta i nema odgovornosti za poplave
Povezani članci
- EU neće zabraniti vještačku travu, ali traži alternativu
- Reciklirano više od 20.000 tona guma u prvoj polovini 2019. godine
- JAJCE: PROTESTNO PISMO ZBOG GRADNJE DVIJE MINI HIDROCENTRALE
- Svijet obilježava Dan planete Zemlje
- Akcijom sađenja drveća i dodjele nagrada završen projekat “E-OVAMO”
- Veliki evropski gradovi nude rješenje za izbacivanje automobila iz centra
Nakon katastrofalnih poplava 2014. godine, kada se u Doboju utopilo 11 građana i nastala šteta od nekoliko stotina miliona KM, nastavlja se destrukcija korita rijeke Bosne, vodnog zemljišta i objekata za zaštitu od poplava. Za propuste u poplavama 2014. godine niko nije odgovarao i građani sa razlogom strahuju da bi grad Doboj ponovo mogao biti poplavljen. Nevladine organizacije, koje su provodile plaćene projekte nakon poplava 2014. godine, ne reaguju na destrukciju i propuste nadležnih entitetskih i gradskih institucija zbog kojih su Doboj i druga područja ugroženi od poplava.
Na vodnom i vodoplavnom zemljištu, preko puta tržnog centra „Belamionix“ u Doboju, priprema se lokacija za izgradnju poslovnog objekta, iako su gradnja objekata i izvođenje drugih radova na vodnom zemljištu izričito zabranjeni članom 105 Zakona o vodama. Od 1997. godine na vodnom zemljištu nezakonito su izgrađeni buvlja pijaca, 3 benzinske pumpe i drugi objekti zbog kojih je Doboj bio poplavljen 2014. godine. Centar za humanu politiku ponovo je zatražio od Voda Srpske, Republičke vodne inspekcije, grada Doboja, Ministarstva unutrašnjih poslova i tužilaštava da se spriječi gradnja novog poslovnog objekta na vodnom zemljištu, uredi korito rijeke Bosne, vrate funkcije vodnom zemljištu i objektima za zaštitu od poplava i istraži odgovornost nadležnih entitetskih i gradskih institucija.