Pućdemon se predao vlastima u Belgiji
Povezani članci
- Trump: Nema premještanja u Jerusalem do kraja godine
- Afere potrošile ‘korona bonus’ stranke Angele Merkel
- Američki napad u Siriji mogući uvod u ukidanje sankcija Iranu
- Trump pobijedio na novim republikanskim predizborima, Sanders porazio Clinton
- Nove kanadske sankcije protiv proruskih Ukrajinaca
- Ukrajina zatvara jednu od ključnih tački za tranzit plina prema Evropi
Smenjeni katalonski premijer Karles Pućdemon i nekoliko njegovih saradnika predali su se belgijskoj policiji, javlja BBC.
U međuvremenu se oglasio portparol Tužilaštva u Briselu, koji je izjavio da će osobe čije izručenje traži Španija biti saslušane ovog poslepodneva, a da će sudija odluku o tome doneti do ponedeljka ujutro, javlja Reuters.
Špansko pravosuđe izdalo je nalog za Pućdemonovo hapšenje u petak, 3. novembra.
Bivši premijer Katalonije, koji je otišao u Belgiju nakon što je zvanični Madrid uveo direktnu upravu posle katalonskog referenduma, rekao je da se neće vratiti u Španiju ukoliko mu ne bude omogućeno fer suđenje.
Briselsko tužilaštvo ranije je saopštilo da proverava evropski nalog za hapšenje smenjenog katalonskog lidera Karlesa Pućdemona i da se nada da će što je pre moguće pokrenuti postupak izručenja.
U saopštenju se navodi da im je belgijsko savezno tužilaštvo prosledilo naloge za hapšenje Pućdemona i četiri njegova saradnika zbog veza Katalonaca sa Briselom.
Nije precizirano o kakvim vezama se radi. Pućdemon i četiri ministra njegove vlade otišli su u Belgiju pošto ih je pre nedelju dana španska vlada smenila.
Nekoliko hiljada ljudi protestovalo je u Baskiji protiv uvođenja direktne uprave u Kataloniji, na šta se španska vlada odlučila kako bi zaustavila otcepljenje tog regiona i kaznila političare koji su se za to zalagali.
Protest u Bilbau organizovan je i kao izraz podrške katalonskim liderima.
Baskija se nalazi na severu Španije i imala je svoj separatistički pokret koji se više decenija borio i oružjem.
Fudbalski klub Barselona i njegovi navijači su na stadionu Kamp nou zatražili oslobađanje smenjenih članova katalonske vlade koji su uhapšeni i sudi im se zbog pobune.
Klub koji je simbol katalonskog identiteta postavio je pre početka utakmice sa Seviljom veliku katalonsku zastavu na bočnoj tribini, a sa obe strane je na katalonskom i engleskom jeziku bila reč “pravda”.