Sanader osuđen na četiri i po godine zatvora, mora vratiti 2,2 miliona eura
Povezani članci
- Izvještavanje o različitosti, borba protiv govora mržnje i fake newsa na 2. FMF-u
- Poslovi za podobne: Država bježi od rezanja javne potrošnje i privatizacije preduzeća
- Bilježnica Robija K.: Deklamacija o zajedničkom jeziku
- AFERA “PRISLUŠKIVANJE”: Opozicija u RS uvjerena da ih Dodik godinama tajno prati
- Hrvatski kompleks više vrijednosti
- VENECIJANSKA KOMISIJA JE VEĆ IZNOSILA MIŠLJENJE: Dosadašnji izbor delegata za Dom naroda po međunarodnim je standardima
Kako je osuđen na kaznu manju od pet godina Sanader neće u zatvor dok presuda ne postane pravomoćna.
Iako je na sudu priznao da je Sanaderu u njegov dom u Kozarčevoj ulici nakon prodaje zgrade donio deset miliona kuna i milion eura mita u “kutiji za hrenovke” Fiolić je osuđen na godinu dana zatvora koje može zamijeniti radom za opće dobro. Ista kazna dosuđena je i vlasniku tvrtke Inženjerski biro Mladenu Mlinareviću, čija je firma preuveličala vrijednost zgrade u Planijskoj ulici prije nego što ju je od Fiolića kupilo Čobankovićevo ministarstvo.
Bivši premijer od početka je odbacivao optužbe koje je Uskok, među ostalim, temeljio i na priznanju Petra Čobankovića koji je nakon nagodbe s tužiteljstvom osuđen na godinu dana zatvora. No, umjesto zatvora Čobanković je kaznu odslužio društveno korisnim radom u Caritasovoj narodnoj kuhinji. Zbog štete u “slučaju Planinska” državno odvjetništvo je pred sudom u Vukovaru pokrenulo postupak u kojem od Čobankovića potražuje gotovo 38 miliona kuna. To je suđenje obustavljeno do kraja zagrebačkog suđenja za “Planinsku”, no sud je ipak blokirao Čobankovićevu imovinu kako bi osigurao potraživanje.
Na posljednjem ročištu Sanader je ponovio da u travnju 2009. nije bio na zatvorenom dijelu Vladine sjednice na kojem je usvojena odluka o kupnji zgrade u Planinskoj ulici, a pretpostavlja da je tu točku u dnevni red, na Čobankovićev prijedlog, uvrstila njegova zamjenica Jadranka Kosor. Kazao je i da se Čobanković s Uskokom dogovorio da ga tereti u zamjenu za blagu kaznu.
Do današnje nepravomoćne presude Sanader koji je suočen s nizom uglavnom korupcijskih optužnica nije imao ni jednu pravomoćnu ili nepravomoćnu presudu jer je Ustavni sud na ljeto 2015. ukinuo presudu zbog ratnog profiterstva u “slučaju Hypo” te primanja mita od mađarskog Mola i cijeli slučaj vratio na ponovno suđenje zagrebačkom Županijskom sudu. Vrhovni sud potom je ukinuo i nepravomoćnu presudu te naložio novo suđenje u slučaju Fimi media, u kojoj je zbog korupcije ranije osuđena i Sanaderova bivša stranka HDZ.
Odluka Ustavnog suda bila je i temelj za Sanaderovo puštanje iz Remetinca 25. studenog 2015. i ukidanje svih mjera opreza. Do tada je u istražnom zatvoru bez prestanka bio od studenog 2012. kada mu je izrečena prva, naknadno ukinuta presuda u slučajevima Hypo i Ina-MOL. Prije toga Sanader je zbog bijega krajem 2010. bio pritvoren u Austriji te je nakon izručenja u srpnju 2011. bio u Remetincu do prosinca iste godine kada se, do prve presude, branio sa slobode uz kauciju od 12,4 miliona kuna.