Kaos u Egiptu podigao naftu iznad 100 USD
Povezani članci
- Twitter suspendirao naloge nekoliko istaknutih novinara
- Eskalacija napetosti u odnosima Francuske i Turske
- Suverena vakcina
- Sud u Hagu ostaje nepokolebljiv u poternici za Putinom
- Pakistan odbacuje odluku Indije o ukidanju autonomije Kašmira
- Užas na Filipinima: 58 radnika živo izgorjelo u požaru u tvornici cipela
Cijena nafte premašila je 100 dolara za barel, po prvi puta od listopada 2008. zbog zabrinutosti oko političkih nemira u Egiptu koji u pitanje dovode opskrbu kroz Sueski kanal. Barel sirove nafte tipa Brent na londonskoj burzi skočio je na 101,8 dolara da bi se u utorak stabilizirao na 100,57 dolara za barel.
Na američkom tržištu nafta tipa US light crude također je rasla 3,2 posto na 92,1 dolar. Strahovanja da bi nemiri u Egiptu mogli dovesti do zatvaranja Sueskog kanala i prekinuti opskrbu naftom iz Perzijskog zaljeva do Europe i Sjeverne Amerike pokušava umiriti OPEC poručivši da se to ne bi trebalo dogoditi dok u Upravi kanala kažu da se opskrba tim vodenim pravcem odvija punim intenzitetom. “Rast cijene prouzročili su nemiri u području važnom za transport nafte s obzirom da oko 9% svjetskog izvoza prolazi kroz Sueski kanal. Čak i da dođe do prekida transporta postoji Suesko-mediteranski naftovod uspostavljen 1967. koji bi mogao poslužiti kao alternativni pravac”, komentira Igor Dekanić, profesor na zagrebačkom Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu dodavši da je teško predvidjeti daljnja kretanja cijena nafte. “Mediteransko tržište ovisi o transportu nafte kroz Suez pa je i osjetljivije na obustavu opskrbe nego američko. Dođe li do stabilizacije u Egiptu, cijena nafte bi se mogla vratiti na cijenu prije izbijanja nemira, oko 98 dolara za barel. No, ako se skok cijene zadrži u sljedeća dva tjedna, cijene goriva u Hrvatskoj bazirane na mediteranskom tržištu, također bi mogle rasti za 2-3%”, smatra Dekanić. Poskupljenje nafte u suprotnosti je s izjavama Mola koji za srijedu najavljuje snižavanje veleprodajne cijene benzina i dizela za 4 forinte (0,1 kunu) odnosno 2 forinte (0,05 kuna) po litri. Pojeftinjenje se pripisuje jačanju vrijednosti forinte spram dolara i padu cijene naftnih derivata na svjetskom tržištu.
Kao rezultat toga, trgovci će plaćati 342,5 forinti (9,3 kune) po litri za benzin odnosno 339,9 forinti (9,2 kune) po litri dizela. Dok su cijene nafte prošloga tjedna na nekim udaljenijim naftnim tržištima padale, Dekanić kaže da bi našim trgovcima naftom poput Ine troškovi transporta od tamo bili veći. Prosječna cijena 13 tipova nafte baziranoj na prosječnoj cijeni prošloga tjedna, u ponedjeljak je iznosila 93,36 dolara za barel, a rasla je 1,9 dolara u odnosu na tjedan ranije.Najskuplji je malezijski Tapis namijenjen Dalekom istoku sa 100,7 dolara. Nigerijski Bonny light je poskupio na 98,25 dolara, sjevernomorski Oseberg pojeftinio je na 97,73 dolara, a Fortis na 96,07 dolara. Indonezijski Minas poskupio je na 94,89 dolara, dok je Urals ili Siberian Light stajao 93,05 dolara. Dubai Crude je pojeftinio na 92,94 dolara, dok je Oman pao na 91,64 dolara. Američki Mars pojeftinio je na 90,89 dolara, kao i American West Texas Intermediate na 86,08 dolara. Prosječna cijena košarice nafte u sklopu OPEC-a spustila se na 92,78 dolara za barel.