Nastavlja se sječa na Hrvatskom radiju: Bez obje emisije i dobitnica nagrade HND-a
Povezani članci
- ČUVAR PLAŽE U ZIMSKOM PERIODU
- Mile Kekin: Hrvatskoj prijeti sto nijansi crne, ali mi, kroz koje je rock’n’roll izrastao u političku stranku, bit ćemo iznenađenje ovih izbora!
- Božica Jelušić: O idejama i kretanju (Ili o konju i pužu)
- Bilježnica Robija K.: Aritmetika izbjeglica
- DIVA HRVATSKE GLAZBENE SCENE JOSIPA LISAC GOŠĆA JE ADRIA MUSIC CONFERENCE 2012.
- Transformers
foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Ljubica Letinić je ostala bez emisija »Audio.doc« i »Skrivena strana dana« i jedina je stalno zaposlena novinarka na HR3 kojoj su emisije ugašene. Do sada su ih gubili vanjski suradnici, zbog »štednje«
Nakon emisije »Jutro na Trećem« vodstvo Trećeg programa Hrvatskog radija na čelu s v.d. glavne urednice Nevenkom Dujmović, bez obrazloženja ukida i dvije emisije Ljubice Letinić, ovogodišnje dobitnicu nagrade Hrvatskog novinarskog društva za radijsko novinarstvo, za dokumentarac o Zagrebu tijekom NDH od 1941. do 1945. godine. Letinić je ostala bez emisija »Audio.doc« i »Skrivena strana dana« i jedina je stalno zaposlena novinarka na HR3 kojoj su emisije ugašene. Do sada su ih gubili vanjski suradnici, zbog »štednje«.
Neopravdana odluka
Koliko je lošeg u ovom potezu, pojašnjava slobodna novinarka Barbara Matejčić.
– Jednoj od najboljih radijskih dokumentaristica u Hrvatskoj to je zahvala što je Trećem programu Hrvatskog radija nedavno donijela nagradu Hrvatskog novinarskog društva za najbolji radijski uradak za dokumentarac »Zametnuta kartografija«, koji je Ljubica Letinić radila upravo za jednosatni dokumentarni ciklus »Audio.doc«, za koji, nakon tri godine emitiranja, više nema mjesta na Trećem programu. »Skrivena strana dana« je polusatna dokumentarna tjedna emisija koja je na programu od 2008. i ukupno su ta dva programa u eter ovih godina odašiljala oko 190 sati radijskog dokumentarizma. To je iznimno važno u zemlji koja ni na jednom drugom radijskom programu ne njeguje takve forme, a očito to ne želi ni na Trećem, kojem je dokumentarni program bio i trebao bi biti jedan od temelja programa. Ako uredništvo HRT-a i obrazloži svoju odluku, ona ne može biti opravdana; donijeta je mimo volje slušatelja, usprkos izvanrednoj kvaliteti i ne ostavljajući mogućnost da urednica Ljubica Letinić radi neki drugi radijski dokumentarni program. Urednica Dokumentarnog programa ostala je bez posla na svom radiju i ta će praznina odjekivati Trećim programom. To je smrt radija – ističe Matejčić.
Štednja?
Da je teško naći logiku u potezima što se vuku na HRT3, govore i neke brojke vezane uz »Jutro na Trećem«. Ukinuta je emisija koja je proizvodila 300 minuta programa uživo na tjedan, ugostila u dvije godine na stotine ljudi, koju je slušalo i do 40.000 slušatelja dnevno i koja stoji 1.080 kuna po emisiji bruto, odnosno 18 kuna bruto po minuti!
Brojne reakcije
I baš se to slušateljstvo diglo na noge. Otpor raste, sprema se i korak više od iskazivanja nezadovoljstva po društvenim mrežama ne bi li se i spasila jedna radijska forma, ali i stalo na kraj očitoj nakani da se HR3 uredi pa mjeri onog što je prije dvije godine, kad još nije bio ministar kulture, Glasu Koncila kazivao Zlatko Hasanbegović prozivajući Treći program za »postmodernu neojugoslavensku dekonstrukciju i rastakanje hrvatskoga nacionalnog i kulturnog identiteta«. Emisije koje dolaze na mjesto ukinutih radit će tako i zagovornici lustracije, protivnici satire, poklonici teze o ugroženosti katolika u Hrvatskoj od strane »lijevih fašista«…
Odgovore, razloge, objašnjenja traži i Programsko vijeće HRT-a. Predsjednik HND-a Saša Leković je još u ponedjeljak na okruglom stolu o budućnosti neprofitnih medija upozorio da Uprava HRT-a, premda tehnička, masovno smjenjuje urednike i ukida emisije bez objašnjenja. S HRT-a tek kažu da će se cjelokupni koncept jesenske programske sheme znati u rujnu. Hoće li Letinić dobiti novi format? Umjesto odgovora, s HRT-a poručuju kako »HRT podjednako cijeni rad svih svojih novinara te naglašava kako za sve njih ima mjesta u emisijama javnoga medijskoga servisa i u okviru predstojeće jesenske programske sheme«. Do kud je, pak, dovela težnja da se Treći silom »redizajnira«, ilustrira i facebook status jednog od štovatelja programa HR3 iz susjedne Srbije koji kaže: »Mislio sam da je to problem samo naše mediokritetske vlasti u Srbiji, kad ono i vi u regiji prolazite kroz isti proces suzbijanja kritičkog oblika razmišljanja i zatupljivanja svakakvim medijskim sadržajima.«