Baralija: Ako ne bude izbora u Mostaru, neka SDA i HDZ izbace demokratske odrednice iz naziva
Povezani članci
- Predstavljanje knjiga Milana Jovičića: Prognanik u svom gradu i Pisma sa Neretve
- Naša stranka Mostar: Hitno mijenjati šemu javnog prijevoza
- Senad Pećanin: Zaustavite Srbiju i Hrvatsku, da ne bude novog rata u Bosni
- Sem Kazazić: Šta se dogodilo pa ste postali taoci u vašoj vlastitoj mahali?
- MASTERPEACE KLUB BiH OBILJEŽIO MEĐUNARODNI DAN MIRA
- Sergio Šotrić: BRACA ANDRIĆ NIJE ZALUD ŽIVIO, IMAO JE SNOVE, A NJEGOV ZADNJI VELIKI SAN – OBNOVU MOSTARSKOG PARTIZANSKOG SPOMEN-GROBLJA, U AMANET JE OSTAVIO NAMA
Nakon što je Centralna izborna komisija BiH raspisala lokalne izbore za 2. oktobar 2016, bez odluke o raspisivanju izbora u Mostaru, oglasila se Irma Baralija, članica Predsjedništva Naše stranke.
„Sada je već izvjesno da će građanke i građani 143 općine i grada u Bosni i Hercegovini imati priliku da u oktobru, u skladu sa demokratskim pravima zagarantovanim u Ustavu, izaberu svoje lokalne vlasti. Za razliku od njih, građanke i građani Mostara nisu sigurni da li će imati to pravo. Zbog nesposobnosti vladajućih stranaka, SDA i HDZ-a, Mostarkama i Mostarcima prijeti još četiri godine nedemokratskog lokalnog režima. Ako se uzme u obzir da od 2008. nije bilo izbora u Mostaru može se slobodno reći da bi Mostar, zahvaljujući SDA i HDZ-u, sa eventualne još četiri godine odsustva demokratije – bio crna mrlja u Evropi“, kazala je Baralija.
Baralija je dodala da je nemogućnost dogovora po pitanju dokaz političke besprespektivnosti vladajuće koalicije, kao i njihove euro-reformske retorike.
„Čović i Izetbegović su se na sav glas hvalili predajom nekredibilne aplikacije za članstvo u Evropskoj uniji i tajno neusvojenim mehanizmom za kordinaciju, a sve više postaje jasno da ovi navodni evropski reformatori nisu u stanju implementirati sudsku presudu i omogućiti stanovnicima Mostara osnovno političko pravo da biraju i budu birani na demokratskim izborima. Apsurdno je i misliti da se bez održavanja izbora (u bilo kojoj općini ili gradu), kao osnovnog elementa demokratskog procesa, može govoriti o napretku BiH na evropskom putu“, dodala je Baralija.
Ona je pozvala sve progresivne političke snage, nevladine organizacije, javnost, Ustavni sud, OHR, kao i strane ambasade (posebno članice PIC-a) da reaguju i izvrše pritisak na lidere kako Mostar ne bi ušao u dodatne četiri godine suspendirane demokratije.
„Ovo nije i ne može biti konačna odluka. Sama mogućnost, koja se sve više približava vjerovatnosti, da ne dođe do izbora u Mostaru ogroman je udar na demokratske snage u BiH od strane nacionalista, ali sve dok postoji mogućnost da izbora ipak bude – ostaje i nada da će građani dobiti priliku da smijene trenutnu nelegitimnu vlast koja još od 2008. kontroliše Mostar, te da sa novim i politički zdravijim snagama krenu ka boljoj i sigurnijoj stvarnosti“, zaključila je Baralija.