Urbana katastrofa: španjolski gradovi prije i poslije buma nekretnina
Povezani članci
Nación Rotonda je online interaktivni katalog koji vizualno dokumentira španjolske urbane katastrofe posljednjih desetljeća. Svaka kartica projekta uspoređuje dvije fotografije grada iz zraka uslikanog prije i poslije stvarnog buma nekretninama.
Fotografski preleti su se događali diljem cijele Španjolske od 1957. godine, ali nisu sve fotografije i informacije bile dostupne odmah. Nacionalni i lokalni programi sami uređuju svoje zračne fotografije, prekrivajući različita mjesta i vrijeme, objavljujući (ili ne) slike te upotrebljavajući različite formate. Rezultat je izmiješana kutija kao djelomična baza podataka koja zajedno ne pokriva cijeli teritorij niti čak svaku godinu. Tražeći fotografije za naš projekt više je puta završilo u slijepoj ulici, obično šutnjom uprave.
Veličina našeg projekta također je bila izazov. Španjolska prekriva više od 500,000 km², a postoji samo 8,000 općina, mnoge od njih sadrže zaseoke, sela te ostale četvrti, što znači da je stvarno 152,207 jedinica stanovnika diljem zemlje (INE 2012). Mi sustavno pročešljavamo neka područja kao što su obale i vrhove velikih gradova, ali da bismo završili projekt oslonili smo se postojeće izvore u našoj mreži, kao što su kolekcija 6000 km.org ili da naši čitatelji pošalju sugestije na našu web stranicu ili preko društvenih mreža.
Pitanje koje smo sebi postavili kada smo se spremali za ovaj projekt bilo je: Što predstavlja urbana katastrofa? Masivna urbanizacija bez ijedne izgrađene kuće izgleda kao da nema nitko koristi – osim kada se proda zemljište. Autoput koji ne ide nigdje također je neuspjeh. No, drugi primjeri su manje crno-bijeli. Je li to bitno? Bilježimo li mi neuspjehe ili je ovo natjecanje? Česta je debata koju vodimo.
Dok smo dokumentirali ovaj projekt, našli smo 50 primjera u španjolskim provincijama koje pokazuju da nijedno područje nije spašeno od buma razvoja nekretnina. Međutim, kao što smo i očekivali učinak nije bio svugdje isti.
Font slova označava broj ulazaka po pokrajini
Rast španjolskih regija u posljednjih nekoliko decenija oblikovano je raznim čimbenicima: broj stanovnika prije buma, mjesto proizvodnje lokaliteta ili njihova prikladnost kao turističke destinacije, razvoj drugih domova (vikendica), tako i regionalnih propisa koji su i potakli ovaj proces. Ovi faktori u kombinaciji rezultirali su rastom koji se pojavio na mediteranskoj obali i u Madridu kao i njihove okoline. Kakve trendove vidimo u urbanim katastrofama Španjolske?
U urbanom i regionalnom planiranju općenita rješenja se ne bi trebala koristiti. Međutim, zemljopis Španjolske koji smo snimili pokazuje mnoge primjenjive zajedničke trendove bez obzira na planiranje, klimu, topografiju, društvenu građu ili već postojeću urbanu građu.
Cullera, Valencia
Prvi dominantni tip planiranja su ulice sa nekoliko prometnih traka u svakom smjeru sa kružnim tokovima i sa velikim preprekama koji čine raspršeni grad koji favorizira upotrebu automobila više od javnog prijevoza.
Drugi dominanti tip su obiteljske vikendice koje obično imaju tendenciju da budu vrata zajednice.
Xaló, Alicante
Prilično je tipično za razvoj zatvorene zajednice da bude locirana oko golf terena. Iako postoje ovakvi primjeri, to je relativno novi trend. Međutim, broj golf terena u Španjolskoj je udvostručen u zadnjih deset godina, koncentriran je u regijama koje imaju mnogo sunčanih sati godišnje, ali sa upitnom vodoopskrbom.
El Caracolero, Murcia
Osim primjene generičkih modela planiranja, pronašli smo zajedničke značajke u razvoju za koje vjerujemo da predstavljaju zloupotrebljavanje. Nova urbanizirana područja u mnogim španjolskim regijama često se susreću sa granicama postojećih farmi. Međutim, pristup planiranom području je tako različit da postoji značajna pauza između njihovog razvoja i postojećeg grada koji se širi tom prilikom. To rezultira nedostatkom povezanosti između starog i novog.
Ne slijedeći postojeće urbane modele je nedostatak razmjera i proporcija u širenju mnogih španjolskih regija. To se može pripisati, barem djelomično na pogrešnu prognozu rasta. Izazov za gradove u Španjolskoj je kako se vratiti iz ove urbane katastrofe.
Piše: thisbigcity
Uredio/la: M.G.
Ovaj članak izvorno je objavljen na web stranici održivi gradovi This Big City.