Kako je Ahmedabad stvorio kvalitetan javni prijevoz
Povezani članci
Za bilo koga tko je zapeo u beskrajnim indijskim kolonama, sistem brzog autobusnog prijevoza (BRT) zvuči kao odgovor na molitvu. Jeftinije i lakše ga je provesti nego cijeli podzemni metro, BRT se dokazao kao vrlo upečatljiv uspjeh u gradovima kao što su Curitiba u Brazilu i u kolumbijskom gradu Bogoti. Bivši gradonačelnik Enrique Penalosa zajedno sa EMBARQ-om neprofitna specijalizirana organizacija za prijevozna rješenja, savjetovala je indijske gradove kako da krenu istim putem.
Osnovni principi su isti: rezervirane trake za autobuse, napravljen sistem za brzi ulazak i izlazak putnika, sa jednostavnim sistemom unaprijed plaćanja karata – imitirajući bitne značajke metroa u dijelovima troškova.
Ali to nije bila glatka vožnja. Prvi BRT sistem pokrenut u Delhiju 2008. godine privukao je gromke kritike razbješnjelih motorista zbog gubitka svog počasnog mjesta na cesti. Čak je bilo sporenja na sudu 2012. godine (ali neuspješno). Od tada, nekih desetak gradova, uključujući Mumbai i Pune su pokrenuli vlastite sheme sa promjenjivim rezultatima.
Upadljiva iznimka je Ahmedabad u Gujarat-u. Ovdje se taj koncept implementirao sa guštom. Elegantni novi autobusi voze u redovnim razmacima u razdvojenim trakama po sredini ceste sa redovnim stanicama dozvoljavajući putnicima da uđu i izađu s obje strane autobusa. Poznat kao Janmarg („put ljudi“), ovaj put ima namjenske staze za pješake i bicikliste. Janmarg trenutno ima 45km koridora križajući cijeli grad, gdje saobraća 83 autobusa koji prevoze 135,000 putnika svaki dan. To je rezultiralo primjetnim smanjenjem gužve i zagađenja, a za razliku od drugih javnih prijevoza širom Indije, njegov uspjeh u skraćivanju putovanja je čak privukao i neke poslovne ljude iz svojih (s vozačima) automobila.
Dužnosnici tvrde da je zapanjujućih 57% vozača motora i automobila se priključilo u ovu mrežu. Nezavisne studije govore da je to samo 12% ali ipak je impresivno. Ovaj broj bi se trebao uvećavati kako se mreža širi. Kada se završi – 1/3 trenutnog stanovništva će živjeti u blizini BRT stanica.
Shema je plod jedinstvenog javno-privatnog partnerskog modela. Implementacija projekta je vođena od strane države, Ahmedabad Janmarg Limited, dok privatni servis usluga zadržava vlasništvo, aktivnosti i održavanje posebno dizajniranih Tata autobusa.
Janmarg je već postao uzor drugima za kopiranje. Osvojio je nagradu za najbolje održivi promet na washingtonskom institutu za prijevoz i razvojnu politiku i bio je objavljen kao javno-privatni „svjetionik“ na klimatskoj konferenciji 2012. u Dohi.
Napisao: Darryl d’Monte, thisbigcity
Uredila: Maša Galić
Ovaj članak izvorno je objavljen na web stranici održivi gradovi This Big City.