Kako spriječiti pojavu gljivica na tijelu?
Povezani članci
Sama pomisao da na nekom dijelu tijela vam raste neko oblik gljivica najčešće stvara određenu dozu neugode, no kod većine ljudi, gljivice nisu nešto što bi trebalo biti zabrinjavajuće. No, kao i kod mnogih bolesti, one mogu izazvati brojne neugode kao što je svrbež, pečenje, neugodu, pa i bol. Olakotna okolnost nije definitivno njihovo lako širenje putem dodira, ali dobra vijest je da se najčešće ne šire dalje od površine kože, pa ih je lako liječiti s postojećim lijekovima.
U današnje vrijeme probleme s gljivicama najčešće imaju osobe koje se bave sportom u raznim sportskim centrima, koriste javne bazene, saune i slična mjesta. Naime, to su mjesta koja su zbog klime, vode i količine ljudi koji ih koriste vrlo pogodna upravo za prijenos brojnih zaraznih bolesti pa tako i gljivica.
Saznajte nešto više upravo o tim nezgodnim iritacijama i kako umanjiti mogućnost ili spriječiti njihovo prenošenje.
Lišajevi ili deramtofitoza
Lišajevi su vrsta gljivica koje se mogu javiti na bilo kojem dijelu tijela, pa tako i vlasištu. Može se prenijeti s kućnih ljubimaca, s drugih osoba ili pak dodirom kontaminiranih predmeta. Poslije diranja kućnih ljubimaca, obavezno perite ruke, ako znate da netko ima lišaj, nemojte koristiti njegov ručnik, češalj za kosu ili neke druge osobne predmete. Također, izbjegavajte doticaj s tim ljudima ako je moguće. Postoje tri vrste dermatofitoze – Microsporum, Trichophyton i Epidermophyton.
Tinea pedis ili „atletsko stopalo“
Najčešći oblik gljivičnih oboljenja je Trichophytonom, a postoji ih nekoliko vrsta. Jedna od njih je Tinea pedis et manus, može se javiti na svim dijelovima tijela, a koža koja je zahvaćena tim lišajem ljušti, puca, crveni, te se pojavljuju mjehurići. Ova vrsta gljivica još je poznata kao „atletsko stopalo“ jer se najčešće javlja između prstiju na nogama (često ju dobivaju osobe koje se bave sportom), a nešto rjeđi slučajevi su kada se ona pojavi na dlanovima između prstiju.
Širi se najčešće na mokrim podovima u svlačionicama i sličnim prostorima. Nikada po takvim površinama nemojte hodati bosi, nego nosite natikače s kojima možete i pod tuš. Također, u tenisicama uvijek nosite čiste pamučne čarape, a i same tenisice održavajte čistima i suhima.
Gljivice vlasišta
Naziv gljivica koje zahvaćaju područje vlasišta je Tinea capitis, a najčešća je ona površinska, dok je dubinska prilično rijetka. Na vlasištu se vidljive okrugle crvene površine zahvaćene ljuskicama. Dubinsku Tineu karakteriziraju mjehurići i upala.
Gljivice na noktima
Debeli i nazubljeni nokti, čudne žute ili sivkaste boje, najčešće znače da imate gljivice na noktima, odnosno Tineu corporis ili Tineu unguium. Može zahvatiti nokte na rukama i nogama, makar najčešće se javljaju na nogama, upravo zbog obuće i mjesta kojima su izložene noge. Spriječite njihovo nastajanje noseći vlastitu čistu i suhu obuću. Na javim mjestima kao što su svlačionice, bazeni, tuševi, saune i slična mjesta nosite svoje natikače, kako biste spriječili prenošenje. Također, izbjegavajte korištenje tuđeg seta za uređivanje noktiju. Nosite obuću u kojima ćete imati dovoljno mjesta za prste.
Gljivice na preponama
Radi se o gljivicama pod nazivom Tinea cruris, a najčešće se javljaju u području prepona. Najpodložniji su im sportaši bilo profesionalni, bilo rekreativci, a za žene je dobra vijest da ih najčešće dobivaju muškarci. Radi se o crvenom neugodnom osipu u području prepona. Javlja se prilikom intenzivnog znojenja na području prepona i neadekvatne sportske odjeće, koja ne dozvoljava prirodno sušenje kože i isparavanje. Naravno, ova vrsta gljivica se može spriječiti održavanjem preponskog područja suhim i čistim, s odjećom od kvalitetnih prirodnih i propusnih materijala, tuširanjem nakon vježbanja, te svakodnevnim presvlačenjem u čistu odjeću.
Pazite na higijenu
Kao što ste vjerojatno i samo zaključili higijena je najvažniji faktor kada je u pitanju sprečavanje pojave gljivica.
Na žalost, ponekad, bez obzira možda će vam se dogoditi pojava neugodnih gljivica.
Evo, još nekoliko savjeta kako biste bili sigurni da stvarno činite sve kako biste spriječili njihovu pojavu.
- Nakon vježbanja svucite odjeću u kojoj ste vježbali, te ju nakon toga operite. Mokra sportska oprema savršeno je mjesto za razvoj gljivica, ali i drugih mikroorganizama.
- Obuću nakon vježbanja obavezno provjetravajte i sušite, svaki puta nosite čiste čarape i ne nosite ju nikada bez čarapa. Također, perite ih redovito.
- Koristite vlastite čiste ručnike, nemojte sjedati po mokrim mjestima, niti se nemojte brisati s ručnikom koji je bio na takvim mjestima.
- Imajte svoje madrace za vježbanje.
- Opremu za vježbanje obrišite prije i poslije vježbanja.
Liječenje gljivica
Gljivične infekcije koje smo nabrojali najčešće su infekcije, ali nisu jedine. Također, ako se ne liječe mogu postati sve jače i ozbiljnije. Neke ćete moći izliječiti kremama i drugim preparatima koje možete kupiti u ljekarnama, a za druge ćete morati potražiti pomoć liječnika, koji će vam prepisati lijekove.