Pismo Angeli Merkel: Ne dajte Hrvatskoj u EU!
Povezani članci
Rukovodstvo nezavisnog hrvatskog Adriatik instituta za javnu politiku uputilo je otvoreno pismo nemačkoj kancelarki Angeli Merkel u kojem traži da Nemačka odbije ulazak Hrvatske u EU ili da ispostavi određene uslove.
Nabrojano je dvanaest zabrinjavajućih pitanja koje EU mora razmotriti pre ulaska u Hrvatske u Evropsku uniju i ona se, pre svega, tiču korupcije, organizovanog kriminala, proganjanja medija, nezakonite izbore i ekonomski kolaps, a primerak pisma poslat je vlastima Evrope i SAD.
“Čvrsto preporučujemo da Nemačka odbije ulazak Hrvatske u EU. Međutim, ako se Nemačka ipak odluči da preuzme finansijske i političke rizike pridruženja Hrvatske EU, onda vas pozivamo da zahtevate uslove”, navodi se u pismu. Ukazuje se i na to da je Hrvatska saglasna da prihvati gostujuće strane sudije i tužitelje iz zemalja sa snažnom vladavinom prava, koji će imati službena ovlašćenja. Za to, dodaje se, postoje presedani u balkanskoj regiji i zemljama Komonvelta. U pismu se dalje navodi da, uz navedenu pruženu pomoć, hrvatska vlast mora da izvrši povraćaj više od 11,4 milijardi evra nezakonitog finansijskog odliva koji su izašli iz Hrvatske kroz kriminal, korupciju i utaju poreza i zapleniti nezakonito stečeno bogatstvo hrvatskih političara, vladinih funkcionera i njihovih privatnih kriminalnih partnera.
“Uz pravosuđe pod političkim uticajem, Hrvatska se ne može efikasno baviti neobuzdanom korupcijom. Strane sudije i tužitelji će biti u mogućnosti da reše nezakonite odlive i nezakonito bogaćenje i pomoći u uspostavljanju nezavisnog pravosuđa s odgovarajućim temeljima vladavine prava”, naznačeno je u pismu.
Takođe, dodaje se, da hrvatski korumpirani političari i njihovi privatni kriminalni partneri treba da budu dovedeni pred sud, njihova imovina u Evropi i izvan nje zamrznuta, te im treba zabraniti sve službene pozicije Evropske unije i mesta u evropskom parlamentu.
Otvoreno pismo su potpisali Nataša Srdoč, suosnivač i predsednik Adriatik instituta za javnu politiku, Mauris Mek Tigue, potpredsednik Izvršnog savetodavnog odbora i savetnik članova američkog Kongresa i državnih guvernera SAD, zatim Boris Divjak, viši savetnik Adriatik instituta i osnivač Transparensi internešnela u BiH, Džoel Anand Semi, suosnivač i potpredsednik Adriatik instituta.