Lex sheriff ne donosi dobro lokalnoj zajednici
Povezani članci
Oštro se protivimo ovakvim izmjenama zakona jer je jedina namjera predlagatelja ojačati pozicije svojih lokalnih moćnika, poručili su danas iz stranke Pametno i istaknuli kako se nadaju raspravi i na lokalnoj razini, u splitskom Gradskom vijeću
Saborska rasprava o novom Nacrtu izmjena i dopuna zakona o lokalnoj i područnoj (regionalno) samoupravi nepotrebna je predstava kojom predlagatelj, Ministarstvo uprave odnosno Vlada RH, uporno pokušava opravdati svoju očitu namjeru. A to je jačanje pozicija lokalnih moćnika, kojih je trenutno najviše baš iz vladajuće koalicije, poručuju iz stranke Pametno. Raspravu o spornim izmjenama Zakona zatražit će i na splitskom Gradskom vijeću jer, smatraju u Pametno, nema potrebe za izmjenama postojećeg zakonskog rješenja.
– Oštro se protivimo ovakvim izmjenama zakona, nadamo se raspravi o tome i na splitskom Gradskom vijeću. Vladajuća stranka trenutno ima daleko najveći broj gradonačelnika, načelnika i župana, 62 od 128 gradonačelnika, 195 od 427 općinskih načelnika, 12 od 20 župana, i ovim intervencijama, kroz svoj trenutni vladajući položaj, samo želi učvrstiti vlast i umanjiti nadzor nad vlastitim dužnosnicima i na lokalnoj razini – kaže Marijana Puljak, predsjednica Pametno i potpredsjednica Gradskog vijeća grada Splita i dodaje – Jačanje pozicija lokalnih moćnika ne donosi dobrobit društvu. Upravo (grado)načelnici i župani trebaju preuzeti odgovornost za svoje djelovanje u mandatu, a ne da se, u slučaju neizglasavanja proračuna, raspušta samo općinsko, gradsko ili županijsko vijeće. To je loša poruka građanima jer su i inače uloge vijeća svedene na minimum.
Argument kako bi postojeće rješenje moglo dovesti do 150 prijevremenih lokalnih izbora, nije prihvatljiv, navode u Pametno.
– U mandatu lokalnih jedinica od 2013. do 2017. godine, od 50 slučaja u kojima proračun nije izglasan, tek u 38 slučajeva došlo je do prijevremenih izbora. Činjenica da je u prošlom četverogodišnjem mandatu, od 576 gradova, općina i županija, tek u 38 slučajeva došlo do istovremenog raspuštanja i prijevremenih izbora ne da ne dokazuje potrebu za izmjenama zakona, već upravo suprotno. U tom razdoblju čak 97,8% proračunskih prijedloga uspješno je usvojeno. Ovo nedvojbeno upućuje na činjenicu da do prijevremenih izbora, zbog neusvajanja proračuna, dolazi zaista rijetko. U prošlom mandatu, primjenom postojećeg zakonskog rješenja, takva situacija dogodila se u tek 1,65% slučajeva, zbog čega postojeći zakon ovako nije potrebno mijenjati – zaključila je Puljak.