Veterinari na Kipru počeli liječiti mačke tabletama protiv Covida koje su koristili ljudi

F.H
Autor/ica 10.8.2023. u 07:47

Veterinari na Kipru počeli liječiti mačke tabletama protiv Covida koje su koristili ljudi

Veterinarske službe na Kipru primile su prvu seriju tableta protiv Covida, iz zaliha koje su izvorno bile namijenjene ljudima, dok se intenziviraju napori da se zaustavi širenje virulentnog soja mačjeg koronavirusa koji je ubio hiljada mačaka.

Ostrvsko ministarstvo zdravstva počelo je s upotrebom lijeka 8. augusta, koji se dugo slavio kao Međunarodni dan mačaka, što će, kako se nadaju, biti početak kraja bolesti koja je pogodila mačju populaciju ove mediteranske zemlje.

“Uzeli smo zalihe od 500 kutija lijekova. Ovo je prva serija od 2.000 paketa koji će biti dostupni. Svaka sadrži 40 kapsula, tako da govorimo o ukupno 80.000 tableta”, rekao je Christodoulos Pipis, vladin direktor veterinarskih službi, za Guardian.

Distribucija lijekova uslijedila je nakon “alarmantnog porasta” slučajeva mačjeg infektivnog peritonitisa (FIP) uzrokovanog mačjim koronavirusom koji je, ako se ne liječi, gotovo uvijek smrtonosan.

Definiran kao “izbijanje FCoV-23”, virus je prvi put primijećen u januaru u Nikoziji, glavnom gradu Kipra. U roku od tri do četiri mjeseca proširio se po “cijelom otoku”, prema Pankiparskom veterinarskom udruženju (PVA).

Stručnjaci sa Univerziteta u Edinburghu, koji su istraživali izbijanje u saradnji s PVA, otkrili su da je u roku od 12 sedmica broj slučajeva FIP-a potvrđenih testovima PCR (lančana reakcija polimeraze) porastao 20 puta u poređenju s prethodnom godinom.

“Naše su studije uvelike usmjerene na identifikaciju moguće mutacije koja je dovela do ovog vrlo virulentnog soja FCoV”, rekao je dr. Charalampos Attipa, viši predavač veterinarske kliničke patologije, koji vodi tim Univerziteta u Edinburghu.

Iako mutirani mačji virus nije povezan s Covid-19 i ljudi ga ne mogu dobiti, molnupiravir, aktivni sastojak tableta protiv Covida, pokazao se korisnim za mačke s dijagnosticiranim FIP-om.

Izlučen izmetom zaraženih mačaka, a zatim se proširio kontaktom, mačji koronavirus prvi je put zabilježen 1960-ih. Epidemije FIP-a, iako rijetke, ranije su se javljale u Velikoj Britaniji, SAD-u, Tajvanu i Grčkoj, ali su uvijek bile ograničene na uzgajivačnice.

Čini se da je na Kipru virus poprimio mnogo virulentniji infektivni oblik, pa čak i kućni ljubimci postaju žrtve.

Otočno društvo za zaštitu i dobrobit mačaka (PAWS) nedavno je iznijelo dramatičnu tvrdnju da je oko 300.000 mačaka, kućnih ljubimaca i lutalica, nestalo zbog galopirajuće stope prijenosa FIP-a od januara. Lokalni veterinari opisali su brojku kao “pretjeranu” i umjesto toga rekli da je umrlo 8.000 mačaka u prvoj polovini 2023., ali nisu osporili ozbiljnost epidemije.

klix.ba

F.H
Autor/ica 10.8.2023. u 07:47