Mora sve toplija – organizmi u njima sve ugroženiji: Prethodnih dana oboreni temperaturni rekordi u vodama širom sveta
Povezani članci
- STVARI KOJE MORATE ZNATI: Ovo je put do boljeg i strastvenijeg seksa
- Biden: Nećemo slati američke trupe u Ukrajinu
- Katar odbacuje posredništvo u rješavanju krize
- Xi Jinping na Trgu Tiananmen: Kina nikada neće nametnuti tragičnu patnju drugim nacijama
- U urušavanju ledenjaka u Italiji poginulo 11 osoba
- Rane zabilješke Kenedija: Fasciniran Hitlerovom Njemačkom
foto: lzmk.hr
Toplotni talasi koji su zahvatili severnu hemisferu obaraju rekorde i utiču na zagrevanje voda – ali i obaranje novih rekorda u njima.
Naučnici španskog centra za pomorska israživanja su u vodama Sredozemnog mora zabeležili najvišu dnevnu temperaturu do sada i to baš u periodu kada je izuzetna vrućina zahvatila veliki deo Mediteranskog basena. Jul 2023. godine prema predviđanjima naučnika iz Nase preti da bude najtopliji mesec u poslednjih nekoliko milenijuma.
“Novi rekord za period 1982-2023 oboren je za srednju dnevnu temperaturu površine Sredozemnog mora sa 28,71 stepen Celzijusa”, saopštili su sa Instituta za nauku mora (ICM) iz Barselone, prenose agencije. Do ovih rezultata se došlo analizom podataka koje je prikupila evropska opservatorija Kopernikus.
Na drugom kraju sveta, tačnije kod južne Floride naučnici su takođe u ponedeljak zabeležili još jedan rekord kada je temperatura vode u pitanju i on iznosi 37,8 stepeni Celzijusovih. Naime, u jednoj od bova na dubini od 1,5 m u zalivu Manate, izmeren je rekord u 18:00 časova po lokalnom vremenu.
Ono što posebno zabrinjava naučnike jeste činjenica da je ona ostala iznad 37 stepeni Celzijusovih i naredna četiri sata. Ali i to da iako ne postoji zvanični svetski rekord za temperaturu sa površine mora, podaci sugerišu kako je prethodni zabeležen u Kuvajtskom zalivu i da je iznosio 37,5 stepeni Celzijusovih.
Smrt za morske ekosisteme
Možda nekome i prija da se kupa u vodi čija temperatura je slična onoj u sauni, ali ukoliko bi se ovako ekstremeno visoke temperature zadržale tokom dužeg vremenskog intervala, onda bi to za morske sisteme u tim vodama značilo samo jedno – smrt. Nacionalna administracija za okeane i atmosferu SAD-a, navodi da oko, na ili u koralnim grebenima živi oko 25 posto svih morskih vrsta. Što je kako tvrde ekvivalent biodiverzitetu tropskih kišnih šuma.
Neprofitna Fondacija za obnovu korala (CRF) saopštila da je greben po imenu Sombrero u južnoj Floridi na čijem je obnavljanju radio, devastiran:“Ono što smo otkrili je do skoro bilo nezamislivo – 100 odsto smrtnosti korala”, rekao je u saopštenju Fanor Montoja-Maja iz organizacije.