Zatvorena vrata 150 škola u Britaniji zbog trošnog betona
Izdvajamo
- Udruženje lokalne samouprave tvrdi da su opštinski arhitekti uglavnom koristili RAAC u izgradnji škola i kancelarija, ali da je materijal pronađen u širokom spektru zgrada, uključujući trgovačke centre i kuće, napisao je Gardijan uz ocjenu da će biti potrebna opsežna istraživanja jer ne postoji centralni registar o upotrebi betona.
Povezani članci
Foto: REUTERS/Hollie Adams
Učenici u britanskim školama prisiljeni su da se prebace na nastavu putem interneta ili da idu u privremene prostorije nakon naređenja vlade za hitno zatvaranje zbog vrste betona od kojeg su izgrađene školske zgrade.
Nakon što je britansko ministarstvo obrazovanja saopštilo da 156 školskih zgrada sadrži armirani autoklavirani gazirani beton (RAAC), vlasti su procijenile da su mnoge zgrade u opasnosti od urušavanja te su naložile njihovo zatvaranje.
Zbog toga je britanska vlada suočena s kritikama naročito jer je riječ o višedecenijskom građevinskom skandalu koji ne pogađa samo školske zgrade, pišu svjetski mediji.
Potez u posljednjem trenutku
Zatvaranje škola je izazvalo ljutnju roditelja i nastavnika uoči nove školske godine i predstavlja novu glavobolju britanskoj vladi, istakao je Rojters (Reuters).
Iako je ministrica obrazovanja Džilien Kign (Gillian Keegan) rekla da će većina pogođenih škola ostati otvorena za sve učenike, jer je problematični beton pronađen samo u malom dijelu školskih zgrada, neke škole će se suočiti s potpunim zatvaranjem.
Britanski obrazovni sistem, koji se još uvijek oporavlja od uticaja pandemije na učenje kod kuće je, naglašava Rojters, povrh problema nedostatka sredstava za škole ove godine, pogođen i šestomjesečnim štrajkovima nastavnika.
Vijest da će škole biti pogođene stigla je samo nekoliko dana prije nego što se većina djece vratila u školske klupe nakon ljetnog raspusta, što dovodi do pitanja zašto je vlada najavila taj potez u posljednjem trenutku.
Utisak da se vitalna nacionalna infrastruktura urušava doprinosi izazovu s kojim se suočava premijer Riši Sunak (Rishi) koji se, naglasio je Rojters, priprema za opšte izbore sljedeće godine.
Zahtjevi upućeni vlastima
Ministri u britanskoj vladi suočavaju se sa zahtjevima da ubrzaju inspekcije u školama nakon što su u nedjelju, 3. septembra, priznali da bi mogli proći mjeseci prije nego se utvrdi količina opasnog betona u učionicama, ukazuje Tajms (The Times)
Ministarstvo obrazovanja potvrdilo je da se beton RAAC nalazi u 156 škola, dok je prošle sedmice naloženo da se zgrade 104 škole isele ili zatvore. Smatra se također da hiljade ordinacija opšte prakse, sudova i drugih vladinih prostorija sadrže RAAC, dok stručnjaci postavljaju pitanja da li ministri otkrivaju prave razmjere problema.
Ministrica obrazovanja suočit će se s daljnjim zahtjevima da objavi potpunu listu škola za koje je utvrđeno da su izgrađene pomoću RAAC-a jer je, naglasio je Tajms, u ponedjeljak po prvi put ispitivana u Donjem domu britanskog parlamenta o tom pitanju.
Rekla je da “nema izbora” nego da kaže nekim školama da se zatvore nakon što je otkriveno da su njihove zgrade u opasnosti od urušavanja, ali je dodala da problem “nije povratak u mračne dane zatvaranja škola”.
U međuvremenu, dodaje Tajms, podaci objavljeni u junu otkrivaju da više od 2.000 od 14.900 ispitanih škola tek treba da vrati upitnike o RAAC-u. Vladini izvori sugerišu da stotine škola to još treba da urade, što znači da ne znaju da li se u njihovim zgradama nalazi problematični beton. Rečeno je da su ministri direktno telefonirali školama kako bi ih pozvali da odgovore.
Ispitivanja zgrada također nisu obavljena u svim školama koje sumnjaju da imaju RAAC. Zvaničnici su odbili da demantuju sugestije da inspektori tek treba da ispitaju 450 škola, ali su insistirali da većina neriješenih provjera bude obavljena ove sedmice.
Kritike laburista
Vlada Velike Britanije će učiniti “ono što je potrebno” kako bi osigurala da djeca mogu biti bezbjedni u školi, obećao je ministar finansija Džeremi Hant (Jeremy Hunt) dok laburisti kritikuju odgovor vlade na sve dublju krizu oko sigurnosti obrazovnih institucija, napisao je Fajnenšl tajms (The Financial Times).
Hant je u nedjelju izjavio da je vlada “brzo djelovala” 2018. godine kada je prvi put upozorena na prijetnju školama izgrađenim od betona RAAC, pokrenuvši reviziju 22.000 zgrada za koje se znalo da je prilikom izgradnje korišten taj materijal.
Dodao je da su tokom ljeta izašle na vidjelo nove informacije koje su natjerale vladu da ponovo ocijeni sigurnost desetina zgrada, što je dovelo do toga da Ministarstvo obrazovanja naredi zatvaranje lokacija više od 100 škola samo nekoliko dana prije početka nove školske godine.
Međutim, ukazuje Fajnenšl tajms, laburisti su kritikovali konzervativnu stranku što je po dolasku na vlast 2010. ukinula program školske reforme koji bi, kako tvrde laburisti, osigurao da svaka škola u Britaniji bude obnovljena ili značajno obnovljena do 2020. godine.
Također su pozvali ministre da objave potpunu listu svih škola koje su morale zatvoriti zgrade zbog prisustva RAAC-a, koji je bio popularan građevinski materijal 1970-ih i 1980-ih i koji je sklon urušavanju.
Glasnogovornik vlade je potvrdio da će postojeća kapitalna sredstva biti korištena za plaćanje kratkoročnih građevinskih radova, kao i za privremeni smještaj za škole koje su morale zatvoriti lokacije.
Dodali su da će vlada razmotriti pokrivanje troškova zakupa vanjskih nekretnina i prijevoza djece do alternativnih lokacija samo od slučaja do slučaja.
Višedecenijski građevinski skandal
Roditelji i učenici širom Velike Britanije suočeni su sa neizvjesnošću i poremećajima zbog trošnog betona u školama. Međutim, ističe u analizi Gardijan (The Guardain), riječ je o građevinskom skandalu koji se odvija decenijama – i ne pogađa samo školske zgrade.
Ministri su godinama znali da jeftin i lagan građevinski materijal RAAC može uzrokovati kvar konstrukcije i sučeni su s pitanjima da li su trebali brže djelovati da procijene razmjere problema u školama.
Rizik od strukturnih kvarova zbog korištenja trošnog betona poznat je više od tri decenije. Uprkos tome, naglasio je Gardijan, tek u martu 2022. godine Ministarstvo obrazovanja poslalo je svim nadležnim tijelima upitnik kako bi identifikovali koliko RAAC-a je ugrađeno u školske zgrade.
Ministarstvo se fokusiralo na skoro 15.000 škola sa zgradama izgrađenim između 1930. i 1990. godine. Od ljeta 2021., registar korporativnih rizika Ministarstva, objavljen u godišnjem izvještaju, pokazuje kao “kritičan i vrlo vjerovatan” rizik od urušavanja zgrade koji bi mogao uzrokovati smrt ili povrede.
Osim školskih zgrada procijenjeno je i da 41 zgrada britanske Nacionalne zdravstvene službe (NHS), uključujući sedam bolnica, sadrži trošni beton. Vlada je u julu saopštila da je također identifikovala šest zgrada u imanju Službe sudova i tribunala HM u kojima se nalazi RAAC.
Udruženje lokalne samouprave tvrdi da su opštinski arhitekti uglavnom koristili RAAC u izgradnji škola i kancelarija, ali da je materijal pronađen u širokom spektru zgrada, uključujući trgovačke centre i kuće, napisao je Gardijan uz ocjenu da će biti potrebna opsežna istraživanja jer ne postoji centralni registar o upotrebi betona.
Šta je RAAC?
Armirani autoklavirani gazirani beton (RAAC) je lagani materijal koji se koristio uglavnom za izgradnju ravnih krovova, ali i u podovima i zidovima, između 1950-ih i 1990-ih., ističe BBC dodajući da je u pitanju jeftinija alternativa standardnom betonu,
Iako je brži za proizvodnju i lakši za ugradnju, gazirani ili “pjenušavi” beton je manje izdržljiv i ima vijek trajanja od oko 30 godina, dok se njegovo strukturno ponašanje značajno razlikuje od tradicionalnog armiranog betona.
Britanski Stalni komitet za sigurnost konstrukcija (SCOSS) je primijetio da: “Iako se zove ‘beton’, RAAC se veoma razlikuje od tradicionalnog betona i, zbog načina na koji je napravljen, mnogo je slabiji.”
Izvršni odbor za zdravlje i sigurnost, kako ističe britanski javni servis, tvrdi da je RAAC sada izvan svog životnog vijeka i da bi se mogao “srušiti s malo ili bez najave”.
Razlike u odnosu na tradicionalni beton, kao i rizici upotrebe RAAC-a, istaknuti su još 1961. godine, otprilike u vrijeme kada je Britanija prvi put počela koristiti materijal, dok su potencijalni sigurnosni problemi starenja RAAC-a prvi put prijavljeni 1980-ih i 1990-ih, kada su urušavanja krovova dovela do rušenja zgrada.