Washington sprema ‘plemensku vojsku’ protiv ISIL-a

tačno.net
Autor/ica 4.12.2014. u 10:49

Washington sprema ‘plemensku vojsku’ protiv ISIL-a

Snage međunarodne koalicije obavijestile Pokrajinsko vijeće Anbara o želji za formiranjem trupa od 50.000 vojnika koje bi činili sunitski plemenski borci.

Piše: Alaa Hassan-Al Jazeera

 Izvještaj o namjeri Washingtona da naoruža sunitska iračka plemena u pokrajinama Niniva, Anbar i Salahuddin s ciljem formiranja vojske koja će braniti oblasti naseljene sunitima izazvao je različite reakcije u Iraku.

Zagovornici tvrde da je Vladino zanemarivanje pitanja naoružavanja plemena u svrhu suprotstavljanja grupi Islamska država Irak i Levant (ISIL) dovelo do toga da se obrate Americi za pomoć, dok protivnici smatraju kako će to dovesti do eskalacije sektaškog sukoba, što će prouzrokovati još veće nerede.

Sabah Krhot, predsjednik Pokrajinskog vijeća u Anbaru, rekao je za Al Jazeeru da su ga pripadnici snaga međunarodne koalicije obavijestili o svojoj “želji za formiranje trupa koje bi brojale blizu 50.000 vojnika i bile sačinjene od plemenskih boraca u Anbaru, slično kurdskim snagama Pešmergama te da ih naoružaju i obuče na trošak međunarodne koalicije u vojnim bazama u pokrajini.”

Pojasnio je kako će do formiranja ovih snaga doći nakon što delegacija pokrajine Anbar obavi posjetu Washingtonu u nekoliko narednih dana, gdje bi trebala razgovarati o načinu formiranja te snage, obuci i naoružavanju.

Oslobađanje Anbara

“Nakon obuke i naoružavanja ovih snaga, pristupit će se oslobađanju cijelog područja pokrajine Anbar od kontrole ISIL-a i zaštiti graničnog područja prema svim državama koje graniče s Anbarom, a to su Saudijska Arabija, Sirija i Jordan. Pored toga, ove snage će predstavljati rezerviste za vojsku i policiju i imat će posebne zadatke u svim okruzima”, kazao je Krhot.

S druge strane, šejh Mazhar Mula Khadr, jedan od starješina Anbara, rekao je da se on dva puta u Bagdadu susreo s američkim ambasadorom u Iraku, a u okviru posjete visoke delegacije, ta da mu je objasnio šta se dešava u Anbaru.

No, obavijestio je delegaciju kako ne može pružiti pomoć plemenima osim preko centralne Vlade. Pred delegaciju je postavio uslov pružanje podrške Vladi u zamjenu za naoružavanje i obuku plemena.

Khadr je naglasio kako će delegacija, čiji se odlazak planira za Washington, izvršiti pritisak na tamošnju Vladu da pruži pomoć, bez obzira bilo to na način da pošalje kopnene trupe ili kroz naoružavanje i opremanje plemena za borbu protiv ISIL-a i oslobađanje pokrajine.

Kršenje suvereniteta

Abboud al-Issawi, zastupnik stranke Država zakona, smatra kako je američko naoružavanje plemena “kršenje iračkog suvereniteta, što dovodi do stvaranja problema unutar plemenskih struktura”. Upozorava na “uvlačenje zemlje u problem formiranja oružanih frakcija i suočavanja s drugim pokrajinama, a samim tim i stvaranja problema među njima.”

Dok Al-Issawi naglašava potrebu da se naoružavanje plemena vrši kroz državu, shodno mehanizmima koji bi spriječili zloupotrebu ovog oružja protiv Vlade, Abdul-Wahab al-Obeidi, general u bivšoj iračkoj vojsci, odsustvo želje u državi za naoružavanjem plemena u Anbaru pripisuje “nedostatku povjerenja između dvije strane.”

Al-Obeidi kaže kako plemenskim borcima nedostaje oružja, oprema i hrana za borbu protiv ISIL-a, ali država nije ozbiljna po tom pitanju. On je izrazio sumnje vezano za ciljeve SAD-a u pogledu naoružavanja sunitskih plemena i stajanje na njihovu stranu daleko od Vlade, rekavši da “iza toga stoje tajanstveni razlozi, koji su potakli američku vladu na usvajanje ovog projekta. Americi ne nedostaje ništa u borbi protiv ISIL-a u pogledu vojnih, ljudskih i tehnoloških mogućnosti.”

Drugi ciljevi, prema Al-Obeidiju, tiču se ekonomije, budući da je područje Anbara bogato mnogim izvorima nafte i plina te mineralima.

tačno.net
Autor/ica 4.12.2014. u 10:49