Vijeće Evrope: Sloboda medija ključna u kriznim vremenima
Povezani članci
- IDIL se žestoko odupire finalnom napadu snaga predvođenih SAD-om u Siriji
- Amnesti internešnal: Zabrinjavajući rast broja smrtnih presuda
- Teror u Nairobiju: Osveta islamista
- Danas počinje predizborna kampanja u Velikoj Britaniji
- Italijanska policija uhapsila 19 neonacista, zaplijenila oružje i eksploziv
- Bela kuća: Veliki napredak u razgovorima sa Kinom
Zabrinutost zbog napada na novinare i ograničavanja slobode medija u mnogim dijelovima Evrope.
Vijeće Evrope je istaklo u nedjelju da je sloboda medija ključna u kriznim vremenima, izrazivši zabrinutost zbog napada na novinare i ograničavanja slobode medija u mnogim dijelovima Evrope.
“Novinari u demokratiji igraju vitalnu ulogu u otkrivanju istine i pozivanju vlasti na odgovornost. Njihov posao je osigurati da građani prime pravovremene, tačne i pouzdane informacije, što je postalo još važnije u kontekstu pandemije COVID-19“, navodi se u saopćenju povodom Svjetskog dana slobode medija 3. maja.
U zajedničkom saopćenju glavne tajnice Vijeća Evrope Marije Pejčinović Burić i predstavnice njemačkog predsjedništva Odbora ministara Vijeća Evrope Christine Lambrecht, koja je ujedno njemačka ministrica pravosuđa i zaštite potrošača, podsjeća se kako je pravo na slobodu izražavanja ugrađeno u Član 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima, na koju se obavezalo svih 47 članica Vijeća Evrope, uključujući 27 članica Evropske unije.
Rekordan broj upozorenja
Platforma za zaštitu novinarstva i sigurnost novinara u kojoj su okupljene partnerske organizacije Vijeća Evrope objavila je u godišnjem izvještaju da je zabilježen 201 slučaj prijetnje medijskim slobodama u 47 članica Vijeća Evrope u 2020. godini, što je porast od gotovo 40 posto u odnosu na 2019. godinu
Rekordni broj upozorenja odnosio se na fizičke napade (52 slučaja) i uznemiravanje ili zastrašivanje (70 slučajeva), prenosi Hina.
“Novinarima je važnije nego ikad da mogu slobodno i sigurno izvještavati“, ističe se u saopćenju i upozorava na porast broja napada i prijetnji novinarima koji izvještavaju sa javnih demonstracija.
“Kako Evropa postepeno izranja iz pandemije, sve vlade moraju raditi na tome da naše zajedničko opredjeljenje za slobodu izražavanja bude još snažnije i otpornije na krizu u budućnosti”, ističu u saopćenju.