Uzajamne optužbe SAD-a i Kine za ‘maltretiranje zemalja’
Povezani članci
- Brazil: Povrijeđeno više stotina demonstranata
- Gotovo 114.000 sirijskih izbjeglica vratilo se u 2018. godini
- Demokratija za gubitnike
- Japan obilježava 68 godina od napada na Nagasaki
- Lukašenko kritikuje Rusiju. Ne sviđa mu se aneksija Krima i narodne republike
- Japan zabrinut zbog postupanja s muslimanima Ujgurima u Kini
foto: Bloomberg
Američka potpredsjednica Kamala Harris ponovo je u srijedu (25. avgust) optužila Kinu za maltretiranje susjeda u Jugoistočnoj Aziji, što je drugi put u prethodna dva dana da je napala Peking tokom regionalne posjete čiji je cilj suprotstavljanje uticaju Kine.
Kineski mediji prethodno su optužili Harris za pokušaj izazivanja nesuglasica između Kine i zemalja Jugoistočne Azije komentarima koje je izrekla u Singapuru.
Ona je u utorak (24. avgust) rekla da Peking zastrašuje države povodom nezakonitog polaganja prava na Južnokinesko more.
Harris je u srijedu rekla u Hanoju da postoji potreba da se poveća pritisak na Peking povodom situacije u toj oblasti.
“Potrebno je da pronađemo načine da izvršimo pritisak na Peking da poštuje Konvenciju UN-a o Zakonu na moru i da se usprotivimo njegovom maltretiranju i prekomjernim zahtjevima na moru”, rekla je Harris na sastanku sa vijetnamskim predsjednikom Ngujenom Suanom Pukom.
Šest zemalja – Kina, Vijetnam, Bruneji, Malezija, Filipini i Tajvan – polažu pravo na dijelove Južnokineskog mora, kuda prolaze vitalne pomorske linije i koji je bogat resursima.
Kina je uspostavila vojne položaje na vještačkim ostrvima u Južnokineskom moru i protivi se prolasku stranih ratnih brodova kroz, prema tvrdnjama Pekinga, kineske suverene vode.