U siromašnoj Grčkoj raste netolerancija
Povezani članci
- Putin nema niti planira imati kontakte s Erdoganom
- Amy Winehouse nađena mrtva u svom stanu
- El Salvador: Pet osoba stradalo u sukobima
- Bangladeš: 16 osoba osuđeno na smrt zbog ubistva 19-godišnje devojke
- Otmica u Nigeriji: Pripadnici Boko Harama upali u grad i odveli 30 dječaka i djevojčica
- Moja ćerka predsednica SAD
Grčka ekstremna nacionalistička skupina Zlatna zora, poznata po nasilnim ispadima protiv doseljenika u središtu Atene i nacističkom pozdravu kojim se njezini pripadnici nabacuju na skupovima, pokušava doprijeti do šire javnosti igrajući na strah da je nezakonita imigracija izmakla nadzoru u doba kada iz gospodarstva istječe sve veći broj radnih mjesta.
Prema anketama, na izborima koji će se održati 6. svibnja Zlatna zora vrlo će vjerojatno prijeći prag od 3 posto potreban za ulazak u parlament, no ta je skupina već ostvarila utjecaj na širu političku raspravu. U odgovor na strahove glede imigracije i porasta stope zločina, vodeće dvije stranke, Socijalistička stranka i desno centristička Stranka nove demokracije također su se svom silinom bacile u kampanju u kojoj je imigracija postala pitanje od jednake važnosti kao i gospodarsko stanje u zemlji. Stručnjaci tvrde da Zlatna zora ima toliko uspjeha na području na kojemu se grčka vlada doima odsutnom, što je najbolji pokazatelj do koje je mjere gospodarski krah osnažio rubne skupine i urušio značaj glavnih političkih stranaka. “Grčko društvo je laboratorij za evoluciju ekstremne desnice”, smatra Nicos Demertzis, politolog pri Atenskom sveučilištu. “Prolazimo kroz neviđenu financijsku krizu i nalazimo se u fragmentiranom društvu bez snažnih građanskih udruga s korupcijom prisutnom na svim razinama uprave.”Poznavatelji zbivanja kritiziraju i loše čuvanu granicu s Turskom, zbog koje je Grčka ulazna točka ilegalnih imigranata. Uglavnom se radi o osobama s namjerom ulaska na obećavajući gospodarski teren sjeverne i zapadne Europe. No većina tih imigranata ostaje u Grčkoj ili se onamo vraća nakon što ih deportiraju iz drugih europskih zemalja. Upravo zbog toga ovdje su se pojavili strahovi od navale ilegalnih imigranata.
Ovog je mjeseca grčki ministar javnog reda Michalis Chrisochoidis, socijalist u prijelaznoj vladi premijera Lucasa Papademosa izjavio da će Grčka morati ustanoviti nekoliko centara za pritvor ilegalnih imigranata. No ugledne stranke upozoravaju na opasnosti ekstremizma. Evangelos Venizelos, predsjednik Socijalističke stranke i njezin kandidat za premijera na nadolazećim izborima, upozorio je da “parlament ne smije postati mjesto za nostalgičare fašizma i nacizma”.Zlatna zora ne krije nostalgiju ni za jednim od tih pokreta. Osnovana početkom 1980ih od strane simpatizera vojne diktature koja je vladala Grčkom od 1967. do 1974., Zlatna zora oduvijek je propagirala neonacističku ideologiju. Njezin simbol nedvojbeno nalikuje svastici, a primjerci “Mein Kampfa” i knjiga o rasnoj nadmoći Grka nalaze se na istaknutim mjestima u atenskom sjedištu te stranke. Zlatna zora prvi je značajan korak prema legitimizaciji postigla 2010., kada je njezin predsjednik Nikos Michaloloakos izabran u Gradsko vijeće Atene. On je izjavio da se ova skupina opire grčkom sporazumu s inozemnim zajmodavcima i da se cijela država previše oslanja na “međunarodne bankare”. Objasnio je da nacistički pozdrav među članovima Zlatne zore nije dio njezine službene politike, ali i dodao da stranka “ne može kontrolirati tisuće ljudi”. A drugi dužnosnik Zlatne zore, Ilias Kasidiaris, izjavio je da bi sve ilegalne imigrante trebalo “smjesta deportirati” i da bi Grčka trebala postaviti mine duž granice s Turskom.