Trump optužen po zakonu koji se koristi za procesuiranje šefova mafije
Povezani članci
- Sve više Švicaraca odbija platiti porez državi
- Katalonija neće prihvatiti plan Španjolske
- Talibani se žele obratiti svjetskim liderima na Generalnoj skupštini UN-a u New Yorku
- Nadvojvotkinja Austrije i princeza Toskane Camilla Habsburg-Lothringen postala nova direktorica na IFIMES-u
- Putin vjeruje da on pobjeđuje
- Kijev uverava da će potpisati sporazum sa EU
Podnesena krivična prijava protiv bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa na sudu u državi Georgia uključuje navode da je prekršio zakon o borbi protiv organiziranog kriminala poznat kao RICO, koji je ekspanzivniji od takvog federalnog zakona.
Šta je RICO?
Američki zakonodavci su 1970. godine usvojili savezni Zakon o organizacijama pod utjecajem reketiranja i korumpiranosti za borbu protiv organiziranog kriminala, posebno protiv mafije. Većina država je donijela slične zakone s nekim različitostima.
Glavni zahtjevi prema saveznom RICO zakonu su najmanje dva osnovna krivična djela i učešće u zločinačkom poduhvatu tokom dužeg vremenskog perioda.
Zakon RICO u Georgiji ne zahtijeva dugotrajnost kriminalnih poduhvata i navodi skoro 50 osnovnih zločina koji se kvalifikuju kao reketiranje, u poređenju sa 35 prema federalnom zakonu.
Optuženima koji su proglašeni krivima po optužbama RICO-a iz Georgije prijeti kazna između pet i 20 godina zatvora, a dok savezni zakon ima isti maksimum, ali nema minimum.
Kako se obično primjenjuje RICO?
Mafija u SAD-u je uglavnom razbijena, a primjena RICO-a je proširena na mnoge druge vrste organiziranog kriminala.
Tužioci su primijenili zakon na sve vrste grupa koje okarakterišu kao kriminalna “preduzeća”, uključujući banke s Wall Streeta i trgovce koji se bave tržišnom manipulacijom.
Okružna tužiteljica okruga Fulton Fanny Willis, izabrana demokrata koja je podigla optužbe protiv Trumpa, jednom je iskoristila zakon da krivično goni više od dvadesetak nastavnika u Atlanti zbog navodnog varanja na standardiziranim rezultatima testa 2014. godine.
Advokati nastavnika rekli su da je Willis pretjerala smatrajući sistem javnih škola u Atlanti “zločinačkim poduhvatom”, ali su presude potvrđene u žalbenom postupku.
Zašto tužioci koriste RICO?
RICO je prvobitno bio zamišljen kao alat za progon mafijaških šefova koji su ‘prali ruke’ stavljajući nezakonito stečene dobitake u tzv shell kompanijama (firme bez aktivnog poslovanja ili značajne imovine) i prepuštanjem prljavog posla podređenima.
Zakon ne zahtijeva od tužilaca da dokažu da su optuženi direktno učestvovali u kriminalnim aktivnostima, već samo da su bili dio veće organizacije koja je to činila.
To znači da tužioci ne bi morali nužno dokazivati da je Trump lično prekršio zakon, već da je svjesno koordinirao s drugima koji su to činili.
Koji su rizici primjene RICO-a?
Predmeti RICO su suštinski složeniji jer tužioci prvo moraju dokazati postojanje zločinačkog poduhvata.
Trumpova optužnica navodi dodatnih 18 saoptuženih, uključujući Marka Meadowsa, bivšeg Trumpovog šefa kabineta, i advokate Rudyja Giulianija i Johna Eastmana.
Tužioci će morati dokazati da su Trump i njegovi saoptuženi zajedno radili na zajedničkom zločinačkom cilju, što nije uvijek tako jednostavno kao dokazivanje osnovnog zločina RICO-a.
Mežutim, svaki dodatni saoptuženi je još jedan koga bi tužioci mogli nagovoriti da svjedoči protiv ostalih.