Trećina svjetske ekonomije u recesiji 2023., predviđa Međunarodni monetarni fond
Povezani članci
- Novi saziv Bundestaga ima više žena, mladih i prvu Afroamerikanku
- Nove sankcije SAD Venecueli, ne razmatra se vojna akcija
- Evropski strah uoči samita NATO-a
- Kataru dato još 48 sati da prihvati zahtjeve zemalja Zaljeva
- Rat u Ukrajini – dobre i loše istorijske analogije
- Svjetski mediji šute o klasičnoj egzekuciji troje studenata u SAD-u
foto: BBC
Nova godina biće “teža od godine koju ostavljamo iza sebe”, rekla je direktorica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgieva za CBS. Razlog za to je “istovremeno usporavanje tri velike ekonomije, SAD, Evropske unije i Kine”, pojasnila je Georgieva.
“Očekujemo da će jedna trećina svjetske ekonomije biti u recesiji. Čak i u zemljama koje nisu u recesiji stotine miliona ljudi imaće taj osjećaj”, dodala je.
MMF je u oktobru smanjio izglede za globalni ekonomski rast u 2023. zbog nastavka opterećenja ratom u Ukrajini kao i zbog pritiska inflacije i visokih kamatnih stopa koje su uvele centralne banke kao što su američke Federalne rezerve s ciljem ublažavanja rasta cijena.
Georgieva je rekla da će Kina, druga najveća svjetska ekonomija, najvjerovatnije rasti ispod ili na nivou globalnog ekonomskog rasta što je prvi put slučaj u posljednjih 40 godina. Ekonomija u Kini je pod pritiskom porasta broja COVID-19 slučajeva nakon ukidanja strogih mjera i odustajanja od politike “nultog COVID-a”.
Georgieva, koja je krajem decembra putovala u Kinu, rekla je da očekivani rast zaraze u predstojećim mjesecima dodatno pogađa kinesku ekonomiju i usporava globalni rast.
U međuvremenu ekonomija SAD moglo bi izbjeći potpuni pad koji će vjerovatno pogoditi čak trećinu svjetskih ekonomija.
“Sjedinjene Države su najotpornije i mogle bi izbjeći recesiju. Vidimo da je tržište rada i dalje prilično jako”, rekla je Georgieva.
Američko tržište rada biće u centru pažnje zvaničnika Federalnih rezervi koji priželjkuju smanjenje potražnje za radnom snagom kako bi se smanjio pritisak na cijene.
Prva sedmica nove godine donosi dosta ključnih podataka o zapošljavanju, uključujući mjesečni izvještaj o platama za nepoljoprivredne djelatnosti, za koje se očekuje da će pokazati kako je američka ekonomija u decembru otvorilo novih 200.000 radnih mjesta, a stopa nezaposlenosti ostala je na 3.7 posto, gotovo najniža od 1960-ih.