Traži se egzil za Gadafija
Povezani članci
- Oproštajni govor Baraka Obame: Neophodno prevazići podele
- Tvrdokorne hulje
- Palestinci zabrinuti zbog povratka Netanyahua: On uopće ne želi mir
- Održana velika komemoracija za Fidela Kastra u Havani
- Putin priznao: Zapadne sankcije dosta štete Rusiji, to je teatar apsurda
- Julian Assange – istina Ane Ardin
Gadafi ima dobre veze u mnogim afričkim državama; Afričku uniju je osnovao u svom rodnom Sirtu, njegov klan ima milijardske investicije od Tripolija do Kejptauna, od Dakara do Mogadišua, a Gadafi je mnogim političarima pomogao da dođu na vlast. Već u martu se govorilo da bi Uganda mogla da bude Gadafijeva destinacija, a državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova te zemlje Henri Orjem Okelo misli da je to dobra ideja: „Predsjednik Gadafi nije zatražio azil u Ugandi. Ako bi to uradio, ispitali bismo njegov zahtjev, kao što radimo sa svim drugim zahtevima. Uganda nikada nije odbijala izbjeglice, pa ne vidim zašto bismo odbili Gadafija.“
Mnogi su Gadafiju „dužni“
Gadafi je prije 30 godina pomogao sadašnjem predsjedniku Ugande Joveriju Museveniju da dođe na vlast, a libijska država ima gigantske firme u Ugandi i posjeduje dvije trećine telefonije ove zemlje. Čak i ulica i džamija u Kampali nose ime Gadafija. Ipak, stručnjaci smatraju da ova zemlja nije sigurna jer podržava Međunarodni krivični sud koji bi rado vidio Gadafija na optuženičkoj klupi.
Sudan, recimo, nije prihvatio obavezu da izručuje optuženike u Hag. Ali predsjednik Omar al Bašir, koji i sam izbjegava suđenje za zločine u Darfuru, odbacio je mogućnost da Gadafi dobije azil: „Nas zanimaju veze sa libijskim narodom, a ne sa vladarima i političarima jer su veze političara samo privremene. Zato, pod sadašnjim okolnostima, Sudan neće ponuditi azil Gadafiju.“
Čad nije realna opcija
Ni Čad se ne čini lošom opcijom – tamošnji predsjednik Idris Debi mnogo duguje Gadafiju, a priča se i da je Republikanska garda Čada pod Gadafijevom kontrolom. Ipak, švajcarski ekspert za Libiju Beat Štaufer smatra da ni Čad nije realna opcija jer je siromašna i nestabilna zemlja. Šta je sa zemljama van Afrike: Venecuelom, Kubom, Nikaragvom? „Špekuliše se da bi ove zemlje bile utočište za Gadafija i njegovu porodicu. Mislim da se ovakve priče lansiraju iz SAD kako bi Gadafi bio stavljen pod pritisak“, kaže Štaufer.
Ako bi Zapad zaista i našao zemlju iz koje Gadafi ne bi mogao da bude izručen sudu, to bi stavilo ugled demokratskih zemalja na kocku, smatra Bihara Kader sa belgijskog Katoličkog univerziteta: „Ako bi Zapad spasio Gadafijevu kožu i tako riješio libijsko pitanje, to bi predstavljalo poricanje zločina i nemoć međunarodne zajednice.“
Autori: Lina Hofman/Nemanja Rujević
Odg. urednica: Belma Fazlagić-Šestić-, deutsche welle