Tko napada ruski internet?
Povezani članci
Popis žrtava DDoS (direct denial of service) napada na rusku LiveJournal društvenu mrežu koja ima 4,7 milijuna korisnika, uključuje i predsjednika Dmitrija Medvjedeva koji je u četvrtak zatražio policijsku istragu nakon što je njegov blog zatvoren u online napadu na sajt.
Nakon što je blog obnovljen bijesni Medvjedev osudio je “nemoralan i ilegalan” potez hakera. “Što god se dogodilo, istragu moraju provesti uprava LiveJournala i agencije za provedbu zakona,” napisao je. Napadi su počeli prije dva tjedna slabo primijećenim napadom na popularan blog društvenog aktiviste Alekseja Navalnija koji je prozvan “ruskim Julianom Assangeom“. Navalnij je na njegovima LiveJournal stranicama objavio senzacionalne informacije o korupciji na visokim mjestima, uključujući i navodnu krađu četiri milijarde dolara iz nacionalne naftne kompanije Transneft u državnom vlasništvu.
Međutim, napadi su brzo utišani ostavljajući cijeli servis na ruskom jeziku paraliziran u ponedjeljak i petak po nekoliko sati. Do petka se napad prebacio na web stranicu oporbenog tjednika Novaja Gazeta koja je i nadalje zatvorena zbog toga što njezini urednici tvrde kako je riječ o “intenzivnom napadu neviđenoga opsega.”
“Mi pokušavamo vratiti naš website u život, ali teško je reći kada će napad završiti”, kaže Nadežda Prusenkova, glasnogovornica Gazete. “Stručnjaci nam govore kako napadi dolaze iz istih računala koja ranije su srušila LiveJournal.” Ona dodaje kako se novine mogu prebaciti na servere u drugim zemljama iako stručnjaci sumnjaju da će taj potez jamčiti punu zaštitu. “Najveća briga,” kaže ona, “jest rastuća prijetnja ruskom slobodnom internetu, kojeg korisnici zovu Ru.net, koji je posljednji bedem slobodnog govora u ruskoj državi kojom dominiraju državni mediji”.
DDoS napad uključuje tisuće međusobno povezanih računala koji su zaraženi virusima ili zlonamjernim softverom, te bombardirajući web stranice milijardama zahtjeva za podacima, paralizira poslužitelje i sprečava pristup stranicama.
Stručnjaci kažu kako ovako snažan hakerskog napada, koji je još u tijeku, ukazuje na velike organizacije ili možda tajne službe kao krivce. Međutim, prozvani krivci također se čine zbunjeni nasumičnim ciljanjem koje je srušilo blogove svima, bili oni neprijatelji, prijatelji ili vodeći čelnici Kremlja. “Teško je zaključiti od kuda dolazi napad jer se cijeli politički spektar koristi LiveJournalom i ovisi o njemu”, kaže Rustem Agadamov, popularni ruski bloger. “To očito nije jednostavno net huliganstvo jer ova vrsta sustavnih napada vrlo je skupa i komplicirana za izvođenje, a nitko ne troši velika sredstva bez svrhe.”
Neki analitičari sumnjaju da su napadi generalna proba za moguće rušenje Ru.neta u slučaju političke nužde, kao što je primjerice egipatski val nemira. “Napad ima karakteristike isprobavanja hakerskog napada golemog opsega kako bi se vidjelo je li moguće isključiti društvene mreže i oporbene web stranice u slučaju da vlasti zaključe da je to potrebno”, kaže Andrej Soldatov, urednik Agentura.ru, respektabilnog on-line časopisa koji izvještava o ruskim sigurnosnim službama.