Štrajkovi u francuskim naftnim rafinerijama i skladištima
Povezani članci
- Četvrtina svijeta u opasnosti da ostane bez vode
- Slobodan WiFi, neslobodna Mađarska
- San o porazu Rusije
- Sijera Leone, Liberija i Gvineja obvezale se iskorijeniti virus ebole do 15. travnja
- EU podržava odricanje od patenata za vakcine, Nemačka i farmacuetske kuće protiv
- Biden odobrio vojnu pomoć Tajvanu
foto: ap
Francuski predsjednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) pokušava smiriti sve veći gnjev Francuza zbog štrajka radnika u glavnim naftnim kompanijama.
Štrajk je poremetio skladišne kapacitete i rafinerije i doveo do kilometarskih kolona na benzinskim stanicama u nekoliko regija Francuske.
Nestašica benzina bi se mogla pogoršati nakon što je sindikat 10. oktobra najavio nastavak štrajka dok se vlada suočava s nezadovoljstvom javnosti zbog inflacije i sve većih životnih troškova, pišu svjetski mediji.
Subvencije i veća potražnja
Uz tvrdnje francuske vlade da je petina od 11.000 benzinskih stanica u zemlji zahvaćena nestašicama, širom Francuske formirane su duge kolone ispred pumpi u kojima još uvijek ima goriva, što često dovodi do svađa između vozača, napisao je Tajms (The Times).
Na sjeveru Francuske, gdje je kriza posebno akutna, policija je posljednjih dana u nekoliko navrata pozivana da interveniše zbog tuča, ističe list, dodajući da su istovremeno doktori i medicinske sestre izrazili zabrinutost da zbog nedostatka goriva neće moći da se brinu o pacijentima.
Poteškoće su se prvi put pojavile u septembru nakon pokušaja francuske vlade da smiri demonstrante žutih prsluka koji su vodili kampanju protiv povećanja cijena goriva 2018.
U okviru paketa mjera od 21 milijardu eura namijenjenih ublažavanju inflacije, gorivo se subvencionira u iznosu od 30 centi po litru do novembra. Subvencija će pasti na 10 centi prije nego što će biti ukinute krajem godine, ukazuje londonski list.
Makron, koji je na proljeće osvojio drugi mandat, nadao se da će ovaj potez pomoći da se spriječi planirani protest ljevice zbog krize troškova života sljedeće nedjelje (16. oktobra) koji se preliva u novu rundu nereda žutih prsluka. Pomogla mu je francuska naftna grupacija Total enerdžis (TotalEnergies), koja je dodala svoj popust od 20 centi.
Međutim, dodaje Tajms, rezultat je bio povećanje potražnje na 3.500 benzinskih pumpi u Francuskoj, dijelom zbog toga što su vozači iz susjednih zemalja hrlili preko granice u potrazi za jeftinijim gorivom. Mnoge benzinske stanice Totala, koje čine oko trećinu ukupnog broja u Francuskoj, presušile su čak i prije nego što je osoblje u tri od sedam francuskih rafinerija obustavilo rad 27. septembra.
Profit kompanije
Ljevičarski sindikat CGT, koji predvodi štrajk radnika rafinerija, zahtijeva povećanje plata za 10 odsto retroaktivno za ovu godinu, s obzirom na to da je porast cijena energije doveo do ogromnog profita kompanije Total enerdžiz, napisao je Gardijan (The Guardian).
Kao i druge velike naftne kompanije, Total je zabilježio rast profita kako su cijene energije porasle tokom rata u Ukrajini, a vladini zvaničnici su vršili pritisak na kompaniju da riješi zastoj, ističe list i dodaje da je kompanija u ovoj godini uspjela da isplati oko osam milijardi eura dividende.
Trenutno su blokirane tri Totalove rafinerije, uključujući najveću u Normandiji, kao i skladište goriva u blizini Flandrije na sjeveru, nakon što je blokada počela prije skoro dvije sedmice, od kada je, naglašava Gardijan, ukupna proizvodnja rafinerije u zemlji smanjena za više od 60 odsto.
Formalni razgovori o platama u Total enerdžiz prvobitno su trebali početi sredinom novembra ali je sindikat zahtijevao da se pregovori pokrenu ranije. Istovremeno, napisao je Gardijan, izvršni direktor Totala prošle sedmice je rekao da je “došlo vrijeme da se radnici nagrade”, ali nije bio određen datum početka pregovora o platama.
Total enerdžiz je u nedjelju, 9. oktobra, predložio pokretanje pregovora o godišnjim platama koji bi počeli ovog mjeseca, pod uslovom da se okonča štrajk koji ograničava proizvodnju na nekim od njegovih lokacija.
Istog dana, piše Gardijan, vozači koji su tragali za gorivom čekali su u kolonama na određenim benzinskim pumpama i po dva sata. Na jugoistoku zemlje, prema izvještajima lokalnih medija, 30-godišnji muškarac je još uvijek u bolnici, nakon što ga je prije nekoliko dana drugi vozač više puta izbo nožem optuživši ga da je preticao u redu na benzinskoj stanici.
Oblik ‘ucjene’
Sindikat CGT je u ponedjeljak, 10. oktobra, najavio nastavak štrajka radnika rafinerije naglasivši kako ponuda Totala za pregovore o platama ovog mjeseca pod uslovom da radnici prekinu štrajk predstavlja oblik “ucjene”, napisao je Rojters (Reuters).
Sindikat je saopštio da radnici Total enerdžiza kao i naftnog giganta Ekson mobajl (ExxonMobil) ne odustaju od svojih zahtjeva za većim platama.
“Štrajk će biti nastavljen u cijelosti”, rekao je zvaničnik sindikata u kompaniji Total enerdžiz u 10. oktobra, dan nakon što je francuska kompanija ponudila da pokrene razgovore o platama u pokušaju da se okonča spor koji se odužio skoro pola mjeseca.
Predstavnik sindikata CGT-a kasnije je rekao da će štrajk u rafinerijama biti produžen do utorka, 11. oktobra.
“Ovo samo ohrabruje radnike u štrajku, koji su ujedinjeniji nego ikad”, rekao je zvaničnik CGT-a u Totalovoj rafineriji Fejzin (Feyzin). Zvaničnik je rekao da je samo 47 kamiona sa gorivom napustilo Fejzin od 27. septembra, u poređenju sa 250 dnevno u normalno vrijeme.
Situacija sa snabdijevanjem u Francuskoj pogoršala se tokom vikenda i skoro trećina benzinskih stanica u zemlji imala je problema s isporukom najmanje jednog goriva u prosjeku u nedjelju, napisao je Rojters, ukazujući da su štrajkovi pojačali pritisak na Makronovu vladu koja se već suočava s nezadovoljstvom javnosti zbog inflacije i većih računa domaćinstava.
Makronov poziv na smirenost
Dok frustracija zbog nestašice goriva raste među vozačima i preduzećima, uključujući usluge dostave, medicinsku pomoć, logističke lance i taksi kompanije, francuski predsjednik Makron poziva na smirenost ali i upozorava na daljnji rast troškova života, ukazuje Frans 24 (France 24).
“Nemojmo paničiti”, rekao je Makron 7. oktobra, pozivajući na smirenost na svim stranama. Ipak, ističe francuski televizijski kanal, čak i dok je predsjednik apelovao na prekid štrajkova, složio se da rukovodioci Totala trebaju uzeti u obzir “legitimne zahtjeve za platama” njegovih radnika.
Zahtjevi dolaze usred pogoršanja krize troškova života, ukazuje Frans 24, dodajući da je na istoj konferenciji za novinare, Makron upozorio na teške mjesece koji su pred Francuzima, jer se očekuje da će troškovi hrane nastaviti da rastu.
Ipak, ukazuje Frans 24 na mišljenja analitičara, cijene benzina zauzimaju posebno mjesto “u francuskoj psihi” jer su “sinonim za demonstrante žutih prsluka” i muče vladu uoči “potencijalne zime nezadovoljstva”.
Vlada je dozvolila upotrebu rezervi goriva kako bi dopunila raspoložive zalihe, dok iz ministarstva za energetiku tvrde da zaliha goriva ima za 90 dana.
U međuvremenu, ističe Frans 24, napori za dogovorom sindikata CGT-a i kompanije Total za sada su bez uspjeha, dok se nastavak štrajka očekuje u narednim danima. Dodatnu napetost mogli bi izazvati pregovori francuske vlade i sindikata, uključujući CGT, oko penzionih reformi u narednim mjesecima.