SAD protiv Sjeverne Koreje: Da li će se prijetnje obistiniti?
Povezani članci
- Putin ‘cilja’ mlade i radnike
- Poljska će kažnjavati sudije koje kritiziraju vlast
- Vlade širom svijeta suočene s gnjevom građana zbog sve većih cijena hrane i goriva
- Šta se zna o novom soju korona virusa koji se brzo širi Velikom Britanijom
- Veličanje džihadista: Zatvorena džamija u Njemačkoj navodno bliska IS-u
- Britanski vojni zrakoplovi stigli na Cipar, SAD otkazali sastanak s ruskim dužnosnicima oko Ženevske konferencije
Najnovije eksperimentalno ispaljivanje projektila koje je Sjeverna Koreja izvela u nedjelju podiglo je ionako visoke tenzije sa Sjedinjenim Američkim Državama.
“Sjeverna Koreja traži probleme”, napisao je američki predsjednik Donald Trump na svom Twitter profilu dok su sjevernokorejski stručnjaci pripremali ispaljivanje rakete koje je ipak bilo neuspješno, izvijestio je Guardian. Raketa je lansirana dan nakon vojne parade u Pjongjangu na kojoj su predstavljeni balistički projektili. Mediji su izvijestili da je raketa eksplodirala odmah nakon lansiranja.
Ali prema riječima američkog potpredsjednika Mikea Pencea, SAD neće posustati u borbi protiv sjevernokorejskih nuklearnih prijetnji. Reuters navodi da je Pence u izjavi tokom posjete Južnoj Koreji podsjetio na američku odlučnost i preduzete akcije u Siriji i Afganistanu. “Sjevernoj Koreji bi bilo bolje da ne testira snagu vojnih jedinica SAD-a u regionu”, izjavio je Pence, a prenio Reuters.
Trumpove pristaše smatraju da se strategija zastrašivanja Kim Jong-una snagom američke vojske i uvjeravanja kineskog predsjednika Xi Jinpinga da slomi svog saveznika može isplatiti.
“Prikazivanje američke moći je važno. Jako važno”, prenio je Guardian Twitter izjavu Daniela Blumenthala, stručnjaka za Kinu iz konzervativnog istraživačkog instituta “American Enterprise”, koji je napade na Siriju i Afganistan opisao kao “poruke za Xi i Kima”.
Guardian navodi da su neki stručnjaci ukazali na nedavni uvodnik u Global Timesu, novinama kod kontrolom Komunističke partije, kao dokaz da je Trump konačno uvjerio Peking da obuzda Kim Jong-una drastičnim pooštravanjem sankcija.
Delury, međutim, smatra da ne postoje dokazi koji ukazuju da je kineski predsjednik spreman učiniti išta više osim “uvesti neku sankciju tu i tamo”. “Global Times u svojim uvodnicima može pisati šta hoće, ali Kina je konzistentna u svom pristupu”. Trumpovo zveckanje oružjem i sporadična upotreba sile samo bi mogli ojačati odlučnost Kim Jong-una da razvije efikasno nuklearno oružje kako bi izbjegao sudbinu Sadama Huseina ili Moamera Gadafija, tvrdi Delury u intervjuu za Guardian.
Leonid Petrov, stručnjak za Sjevernu Koreju s Nacionalnog univerziteta Australije, izjavio je za Guardian da je najnovijim lansiranjem rakete “Sjeverna Koreja poručila da, uprkos SAD-u, neće obustaviti svoj raketni program”.
Petrov je rekao da nije bio iznenađen odlukom Kim Jong-una da se u toku obilježavanja 105. godišnjice rođenja osnivača Sjeverne Koreje, njegovog djeda Kim Il-sunga, ne održi očekivani šesti nuklearni test: “S obzirom na fizičku štetu koju bi to izazvalo obližnjim područjima, bilo bi neobično za lojalnog unuka kakav je Kim Jong da naredi da se nuklearni test sprovede na taj dan”.
Guardian navodi da, kad se nuklearni test dogodi, to bi Trumpu dalo pretpostavku za agresivniji pristup prema Sjevernoj Koreji. “Ako SAD odgovori napadom, to će potvrdili Kim Jong-unove tvrdnje da je okružen neprijateljskim snagama koje su odlučne da izvrše preventivni udar”, rekao je Petrov.
“Trenutak istine za SAD će biti kad odluči da li će napasti (kao odgovor na nuklearnu probu) i izazvati nastavak Korejskog rata na račun sigurnosti Južne Koreje, ili će se povuči i odati svoje slabosti. Šta će SAD učiniti? Povući se, ostati tu ili napasti?”, zapitao se Petrov i dodao: “Lopta je u rukama američkih sudova”.