S obzirom na eskalaciju nasilja u Siriji Ujedinjene nacije moraju brzo djelovati
Povezani članci
- Pohlepa u službi pandemije
- Francuzi obilježavaju Dan pada Bastilje u sjeni željezničke nesreće
- Snimljen projektil dok pada na centralni trg u Harkovu, razoreno srce grada
- Glas Amerike: Brazil spreman da izabere ‘tropskog Trumpa’
- Kolumbija: FARC od ponoći poštuje sporazum o prekidu vatre
- Kriminalna grupa
Generalna skupština UN-a glasa o nacrtu rezolucije kojom se osuđuje nasilje u Siriji. Sličan prijedlog rezoucije je nedavno blokiran u Vijeću sigurnosti UN-a kada su Rusija i Kina uložile veto.
Vijeće sigurnosti kao najmoćnije tijelo UN-a, zbog ruskog i kineskog ulaganja veta, nije usvojilo rezoluciju o Siriji. Ove sedmice bi Generalna skupština trebala usvojiti prijedlog rezolucije u kojoj se osuđuje odnos Assadovog režima prema pripadnicima opozicije. Komesarka UN-a za ljudska prava Navi Pillay je u ponedjeljak izjavila da su sirijske snage od marta prošle godine najvjerovatnije počinile zločin protiv čovječnosti.
Sirijska opozicija je spremna na dijalog, ali bez Assada
U Generalnoj skupštini ni jedna zemlja članica nema pravo veta. Važi princip „jedna država, jedan glas“. Zbog toga je skoro sigurno da će Generalna skupština UN-a u odgovarajućoj rezoluciji osuditi sirijski režim.
Samoizolacija
„Osuda Assadovog režima neće ostati bez posljedica“, kaže Winrich Kühne, ekspert za međunarodne odnose na John Hopkins University u Bolonji: „Osudom režima u Damasku se povećava pritisak na Rusiju i Kinu koje će od međunarodne zajednice biti izolirane. To im se neće dopasti. Osuda u generalnoj skupštini je „odluka međunarodne zajednice“ kojom se povećava moralni prtiisak na ove dvije zemlje“.
Kühne smatra da „zemlje koje u Vijeću sigurnosti glasaju protiv rezolucije o Siriji dolaze u težak položaj jer će im to štetiti međunarodnom legitimitetu“.
Pripadnici opozicije navode da je u srijedu i četvrtak ubijeno 56 osoba
Razlog zašto je rezolucija o Siriji zapala u ćorsokak se može tražiti i u samoj Povelji UN-a. S jedne strane, Vijeće sigurnosti je osnovani radi održavanja mira u svijetu i međunarodne sigurnosti, a sa druge strane je Poveljom propisano da se ne treba miješati u unutrašnje stvari jedne zemlje.
Prema mišljenju politologa Davida Bosolda, ovaj konflikt se oslikava na ponašanje pojedinih zemalja prilikom glasanja. Konkretno, princip nemiješanja najozbiljnije tumače Rusija i Kina. „Kina je uvijek protiv humanitarnih intervencija. Ako nema efekta na veliki talas izbjeglica ili izbijanje rata, Kina će u najmanju ruku prilikom glasanja biti suzdržana“.
UN mora brzo djelovati
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov će u četvrtak (16.2) u Beču o novom francuskom prijedlogu rezolucije o Siriji razgovarati sa francuskim kolegom Alainom Juppéom „U Vijeću sigurnosti ćemo ponovo razgovarati kako bi pokušali nagovoriti Rusiju da glasa za rezoluciju. U generalnoj skupštini ćemo također imati glasanje, ali je to simbolično. Ako 130, od 40 zemalja kaže da se“ krvoproliće mora okončati i sprovesti plan Arapaske lige“, onda je to dobra i simbolična vijest“.
S obzirom na eskalaciju nasilja u Siriji Ujedinjene nacije moraju brzo djelovati. U rezoluciji, koju je predložio Brazil, osuđuju se kršenje ljuskih prava i podržava plan Arapske lige o okončanju konflikta. Međutim, o sankcijama se neće odlučivati jer njih donosi samo Vijeće sigurnosti UN-a.
Autori: L. Gropp /S.Hartert-Mojdehi / M. Smajić
Odgovorni urednica: Belma Fazlagić-Šestić