Predsjednički izbori u Afganistanu: nakon 12 godina odlazi Hamid Karzai – 3 kandidata, slične politike, Talibani proces nazivaju “farsom”
Povezani članci
- Separatisti zauzeli zračnu luku kraj Donecka
- “Ja sam Assange!” Daniel Ellsberg, i drugi saveznici zahtijevaju da i njih SAD procesuira
- U pucnjavi u SAD ubijeno 13 ljudi, među njima i napadač
- SAD želi da Vijeće sigurnosti UN-a glasa o pomoći Venecueli
- Donald Trump će razmisliti o pomilovanju za Edwarda Snowdena
- Žestoke borbe u Gazi: Više poginulih na obje strane
Danas se održavaju predsjednički izbori u Afganistanu te se ujedno radi i o prvom demokratskom transferu vlasti otkako su Talibani srušeni s vlasti 2001. nakon američke invazije. Prema posljednjim informacijama izbori prolaze relativno mirno uz svega nekoliko zabilježenih incidenata.
Na jugoistoku zemlje, u provinciji Logar, jutros je došlo do eksplozije na izbornom mjestu te su pritom ranjene 4 osobe. Talibani tvrde kako je izborni proces “američka farsa”. U sjevernoj provinciji Faryab policija je uhitila jednog bombaša samoubojicu koji se planirao raznijeti na prostoru glasačkog mjesta.
“Pozivam narod Afganistana da pokaže neprijateljima da ih ništa neće zaustaviti”, poručio je jutros predsjednik izborne komisije, Yousaf Nuristani, nakon što je dao svoj glas u Kabulu.
12 milijuna stanovnika imaju pravo glasa. Mogu birati između ukupno 8 kandidata. Glavni favoriti su bivši ministri vanjskih poslova Abdullah Abdullah i Zalmay Rassoul te bivši ministar financija, Ashraf Ghani.
Aktualni predsjednik, Hamid Karzai, sukladno Ustavu ne može se ponovno kandidirati. Nakon ukupno 12 godina na vlasti očekuje se kako će on i dalje ostati iznimno utjecajna figura.
Mjere sigurnosti su izuzetno visoke – 350,000 vojnika čuva izbore, dok je glavni grad Kabul doslovno odsječen od ostatka zemlje, niz vojnih punktova postavljeno je na ulice.
Talibani su pak upozorili civile kako će postati meta ukoliko krenu glasati. Pretpostavlja se kako će najmanje 10% glasačkih mjesta danas ipak biti zatvoreno zbog sigurnosnih prijetnji.
Većina stranih promatrača napustilo je zemlju prošlog mjeseca nakon napada na strance u hotelu u Kabulu. Jučer je jedna strana novinarka ubijena, a druga je ranjena za vrijeme izvještavanja o pripremi za današnje izbore.
Najnapetija situacija je u gradu Kandahar, kolijevci talibanske pobune – prekinut je promet na ulicama, a vojni punktovi nalaze se na svakom raskrižju.
Ukoliko niti jedan od kandidata danas ne dobije preko 50% glasova onda se ide u drugi krug koji će biti održan 28. svibnja, kada već počinje sveti mjesec Ramazan.
Tko će na izborima pobijediti, neće imati neke velike razlike, barem ne kada je riječ o vanjskoj politici zemlje. Naime, Hamid Karzai je odbio potpisati sporazum sa SAD-om prema kojem bi dio američke vojske ostao u Afganistanu i nakon 2014., no, sva trojica vodećih kandidata istaknuli su kako su spremni potpisati pakt sa SAD-om.
Mnogi smatraju kako se nikakve veće promjene u Afganistanu neće desiti tko god da od spomenute trojice favorita osvoji vlast, no to će se tek vidjeti. Činjenica jest kako će Karzai i dalje imati snažan utjecaj, a njegovo stajalište prema američkoj vojnoj prisutnosti se poprilično izmijenilo, kao i odnosi u regiji.