“Ovo je amazonski san”. Brazilski predsjednik Lula da Silva održao dirljiv govor o budućnosti ‘pluća svijeta’
Povezani članci
- Tajvan tvrdi da su vojne vježbe Kine samo paravan: Pripremaju invaziju na nas
- Hollande: Prošlogodišnja izbjeglička kriza Europi se ne smije
- Španci na ulicama Barcelone pozivaju na jedinstvo
- Trump potvrdio da je pod istragom FBI
- U nasilju na sveučilištu u Seattleu jedna osoba ubijena, tri ranjene
- Populisti protiv izborne volje
Foto: EPA/ANTONIO LACERDA
U brazilskom Belemu počeo je veliki regionalni samit na kojem sudjeluju i čelnici Kolumbije, Perua i Bolivije, kao i premijer Gvajane, potpredsjednik Venezuele i šefovi diplomacija Surinama i Ekvadora.
Sastanak se održava nakon punih 14 godina, a sudionice su zemlje kroz koje protječe rijeka Amazona. Tema je zaštita jednog od najbogatijih ekosustava na planetu, koji se naziva i ‘pluća svijeta’, kao i borba protiv organiziranog kriminala koji prijeti prašumi Amazoniji.
Brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva rekao je kako se nada da će samit potaknuti razgovor o dalekosežnim i efikasnim mjerama.
“Nikada nije postojala tako hitna potreba da se ta suradnja nastavi i proširi. Izazovi našeg doba i prilike koje se otvaraju zahtijevat će zajedničko djelovanje”, kazao je Lula da Silva na početku skupa te istaknuo da će do 2030. godine postići nultu stopu krčenja šuma.
Na samit su pozvani i lideri Norveške i Njemačke, veliki donatori brazilskog Amazon fonda za održivi razvoj, kao i kolege iz drugih ključnih regija s prašumama: Indonezije, Republike Kongo i Demokratske Republike Kongo.
Sječa šuma u amazonskoj prašumi predstavlja potencijalnu klimatsku katastrofu i sve zemlje na samitu su ratificirale Pariški klimatski sporazum, koji od potpisnica zahtijeva da postave ciljeve za smanjenje emisije stakleničkih plinova.
Brazil i Kolumbija su se obvezali da će potpuno zaustaviti krčenje šuma do 2030. godine, ali druge zemlje nerado slijede taj cilj.
Organizirani kriminal predstavlja veliki problem, budući da je malo pograničnih oblasti pod ozbiljnim nadzorom, a konkurentski klanovi natječu za kontrolu nad rutama trgovine drogom.
Ovo je drugi Lulin pokušaj formiranja Amazonskog bloka. Pokušao je kad je održan posljednji samit o Amazoniji 2009. godine, tijekom svog prvog predsjedničkog mandata, ali mu se tada pridružio samo još jedan predsjednik iz regije – Bharrat Jagdeo iz Gvajane.
Luiz Inacio Lula da Silva obećao je da će izvući Amazoniju iz ralja kriminala i stoljeća nasilja, ekonomske pljačke i devastacije okoliša i odvesti u “novi amazonski san”.
Brazilski ljevičarski lider obećao je popraviti ekološki i međunarodni ugled svoje zemlje nakon četiri katastrofalne godine vladavine Jaira Bolsonara, tijekom koje su prašume i domorodačke zajednice pretrpjele strahovite štete, navodi The Guardian.
“Amazonija može biti sve što god želimo: Amazonija sa zelenijim gradovima, čišćim zrakom, s rijekama bez žive i šumama koje su ostale; Amazonija s hranom na stolu, dostojanstvenim poslovima i javnim službama koje su dostupne svima; Amazonija sa zdravijom djecom, dobro prihvaćenim migrantima i autohtonim stanovništvom koje se poštuje… Ovo je naš amazonski san”, kazao je Lula da Silva.