Na prosvjedima u Hong Kongu preko pet stotina uhićenih
Povezani članci
- Obama: Zaobići ću Kongres i sam preduzeti korake za dobrobit Amerikanaca
- Peking mora biti spreman za “vojnu konfrontaciju” u Južnom kineskom moru
- Obama: Vojna intervencija u Ukrajini će imati svoje posljedice i cijenu
- State Department: Evropi prijete teroristički napadi tokom praznika
- IDIL uništio deo rimskog amfiteatra u Palmiri
- Benedict XVI razriješio dužnosti 400 svećenika zbog zlostavljanja djece
Foto: Reuters
Snage reda intervenirale su u Centralu, u četvrti gdje se nalaze brojne banke i komercijalni centri. Deložirali su prosvjednike iz mimohoda od prethodnog dana koji su odlučili ostati na licu mjesta do jutra
Policija je u srijedu ujutro uhitila više od 500 osoba koje su odbijale napustiti poslovnu četvrt u srcu Hong Konga, nakon prodemokratskog prosvjeda u kojem je sudjelovalo više stotina tisuća stanovnika.
Snage reda intervenirale su u Centralu, u četvrti gdje se nalaze brojne banke i komercijalni centri. Deložirali su prosvjednike iz mimohoda od prethodnog dana koji su odlučili ostati na licu mjesta do jutra.
Policija je uhitila »511 osoba koje su sudjelovale u nedopuštenu okupljanju«, kazao je glasnogovornik snaga reda.
Prosvjed od prethodnog dana, na inicijativu prodemokratskih udruga, okupio je u tišini više od pola milijuna osoba (na stanovništvo od 7,2 milijuna), po organizatorima koji govore o rekordnom sudjelovanju na tradicionalnom okupljanju 1. srpnja.
Službene procjene govore o sudjelovanju 98.600 osoba.
Svake godine od 1. srpnja 1997., dana povrata bivše britanske kolonije Kini, stanovnici silaze na ulaze da podsjete Peking na njihovu privrženost demokratskim vrijednostima.
Prosvjednici su ove godine zahtijevali pravo da izaberu svojeg čelnika kojeg zasad na vlast bira skupština većinom sastavljena u Pekingu. Kina se slaže da Hongkonžani glasuju slobodno, ali za kandidate koje ona odobri.
Udruge su krajem lipnja organizirale neslužbeni referendum o uvođenju izravnog općeg prava glasa, na kojem je sudjelovalo gotovo 800.000 glasača, dok su organizatori računali na samo 300.000.
Peking je taj referendum ocijenio ilegalnim, antipatriotskim i motiviranim »političkom paranojom«.