Kompanija Disney na udaru kritika zbog snimanja u Kini
Povezani članci
Kompanija Disney zahvalila se u odjavnoj špici filma Mulan sigurnosnoj agenciji kineske vlade koju optužuju za narušavanje ljudskih prava u provinciji Sinđijan što je izazvalo pozive na bojkot filma i kritike javnosti.
Procjenjuje se da je u provinciji Sinđijan prisilno zatvoreno oko jedan milion ljudi, uglavnom muslimana Ujgura. Kina tvrdi da su kampovi, koje nazivaju radnim ili kampovi za preškolovavanje, neophodni iz sigurnosnih razloga. Američka Kongresna komisija za Kinu opisala je kampove kao “mjesta najvećeg masovnog zatvaranja manjinskog stanivništva na svijetu”.
Kina kaže da se bori sa “tri zle sile” – separatizmom, terorizmom i ekstremizmom u Sinđijan provinciji i da su kampovi škole na dobrovoljnoj bazi u kojima se obajvlja antiekstremistička obuka.
Izvještaj o ljudskim pravima američkog State Departmenta iz 2018. godine detaljno bilježi slučajeve mučenja, seksualnog zlostavljanja, represivnih mjera nadzora, prisilnog jedenja svinjskog mesa i pijenja alkohola (što se kosi sa vjerskim propisima islama), oduzimanja svete knjige Kuran, pa čak i smrti u zarobljeništvu.
Komapanija Disney još nije komentarisala kritike na njen račun.
Film Mulan se i prije našao na udaru i pozivima na bojkot kada je glavna glumica Liu Jifei podržala policiju Hongkonga koja je kritikovana zbog upotrebe sile protiv prodemokratskih demonstranata.
Nakon što je film postao dostupan na Disney plus streaming servisu, korisnici društvenih mreža i aktivisti u Aziji objavili su da se u odjavnoj špici Disney zahvaljuje vladinim tijelima iz provincije Sinđijan među kojima je i Biro za sigurnost u gradu Turpanu.
“Biro za javnu sigurnost u Turpanu ima zadatak da vodi kineske kampove za ‘preškolovavanje’ gdje se Ujguri prisilo drže. (…) Ovo odjeljenje je odgovorno za produkciju propagandnih filmova u ovoj regiji”, rekao je stručnjak za Kinu za britanski BBC.