EU zabrinuta stanjem ljudskih prava u Turskoj
Povezani članci
- Grčka sigurna da će uskoro moći da plati sve
- Dimne bombe bačene ispred džamije u Madridu
- Obama i evropski lideri o ekonomskim i sigurnosnim pitanjima
- Zima sa gripom i kovidom
- SAD: Lideri u Senatu usaglasili stavove oko budžeta
- Francuska izvela desetine hiljada policajaca na ulice da spriječe nastavak nemira
foto: Reuters
Evropski komesar nadležan za susednu politiku i pristupne pregovore Johanes Hahnje ocenio da tursko društvo prolazi kroz teške godine, stoga je težak i odnos Brisela prema tamošnjim vlastima. On je naglasio da je Evropska unija veoma zabrinuta stanjem ljudskih prava u Turskoj.
Na debati u Evropskom parlamentu o odnosima između EU i Turske, evropski komesar je upozorio zvaničnu Ankaru da Brisel neće ostati ravnodušan na konstantan pritisak na kritičke glasove u zemlji.
“Mi ne možemo, nećemo i nastavićemo da ne ignorišemo ove trenutne negativne događaje”, rekao je Hahn osvrćući se na poslednja hapšenja aktivista ljudksih prava u Turskoj, među kojima ima i državljana Evropske unije.
Međutim, bez obzira na nastalu situaciju i na zaoštravanje odnosa sa EU, Turska za Evropsku uniju prema rečima Johannesa Hahna, jeste sused i “ključni igrač u strateškom region za EU”.
“Mi smo partneri, ponekad teški partneri, ali sarađujemo zajedno u mnogim teškim pitanjima koja su fundamentalna kako za EU tako i za Tursku, počev od kontraterorizma, emigracije pa do Sirije”, izjavio je Hahn.
Johannes Hahn se zalaže za nastavak dijaloga sa zvaničnicima Ankare, kojeg ocenjuje da je od suštinske važnosti. On tvrdi da u dijalogu sa Turskom Brisel nastavlja da traži poštovanje najviših demokratskh standarda kojima se posvetila kao zemlja kandidat za EU i kao članica Saveta Evrope. Evropski komesar je mišljenja da je dijalog sa Ankarom neophodan i zato što to traže čak i većina aktivista za ljudska prava i predstavnici civilnog društva. Stoga, prema njemu, ovo treba imati u obzir posebno kada se razmatraju budući briselski koraci u odnosima sa Ankarom.
Turska je od 1995. godine zemlja kandidat za punopravno članstvo u EU, istovremeno zemlja koja najduže uživa taj status u istoriji EU. Pristupni pregovori između Brisela i Ankare su počeli tek 2005. godine. Prošle godine, posle pokušaja puča, došlo je do zastoja, a Evropski parlament je u novembru 2016. pozvao na suspenziju pregovora. U toku debate u utorak uveče, predstavnici svih politčkih grupacija u Evropskom parlamentu su zatražili suspenziju pristupnih pregovora sa Turskom.
Šefovi država i vlada EU će na samitu u oktobru razmatrati dalji odnos sa zvaničnom Ankarom.