EU: Štititi slobodu izražavanja i sigurnost novinara
Povezani članci
- Zašto korona virus više pogađa Afroamerikance u SAD-u?
- U svijetu se korona virusom do sada zarazilo više od 280 miliona ljudi
- Besciljnih 20 istorijskih koraka: susret Trampa i Kima u Severnoj Koreji
- Tri četvrtine birača protiv Alternative za Nemačku u vladi
- Europa na nogama: Naknade iz proračuna proizvođačima koje pogodi ruska zabrana?
- Za pola godine na putu za Španiju stradalo 2.100 migranata
Evropska unija ukazuje da su sve zemlje, bilo da su unutar Unije ili izvan nje, dužne štititi slobodu izražavanja i sigurnost novinara, navodi se u saopćenju koje je danas objavila visoka predstavnica EU Federica Mogherini povodom Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, 2. novembra.
U saopćenju se navodi da nema demokracija bez slobodnih, raznolikih i nezavisnih medija, i da novinari i mediji širom svijeta pozivaju na odgovornost države, dužnosnike, korporacije i društvo za njihova djela.
“Međutim suviše mnogo njih suočeni su prijetnjama i napadima samo zato što rade svoj posao dok počinioci takvih napada često ostaju nekažnjeni”, navodi se u saopćenju.
Ukazuje se da ubojstva istraživačkih novinara Daphne Caruana Galiziai Jana Kucijaka u zemljama EU pokazuju da ni jedna oblast na svijetu nije imuna na ovo. Također se traži od Saudijske Arabije da provede “detaljnu, vjerodostojnu i transparentnu” istragu u ubojstvo saudijskog novinara Jamala Khashoggija u konzulatu u Istanbulu.
EU navodi da u mnogo zemalja postoji zabrinjavajuća tendencija da se erodira i smanji prostor za slobodno novinarstvo, često tako što se neselektivno dovodi u pitanje vjerodostojnost medija da bi se njihov rad diskreditirao i oslabio.
“Novinarima je potrebno okruženje gdje mogu da rade sigurno, bez straha od uznemiravanja, političkih pritisaka, cenzure ili progona”, navodi se u saopćenju.