Demonstranti vandalizirali zgradu EU u Sofiji
Izdvajamo
- Demonstracije 21. maja organizovalo je nekoliko nevladinih organizacija i pojedinaca koji su skloni Kremlju. Učesnici, kojih je možda bilo čak 1.000, uključivali su i članove stranke protiv EU Preporod, kao i parlamentarce, javlja Bugarski servis Radija Slobodna Evropa (RSE).
Povezani članci
- G7 spreman pojačati sankcije Rusiji zbog Ukrajine
- Francuska desnica ponovo osvojila Senat
- Sjeverna Koreja najavila gašenje svog glavnog nuklearnog postrojenja u maju
- Potres u Kini: Najmanje 156 mrtvih, preko 5.500 ozlijeđenih
- ‘Za 20 godina će govoriti da su im Nijemci oteli sve izbjeglice’
- Izraelci pucali na palestinske demonstrante, 1.100 povrijeđenih
Foto: Euractiv/Twitter
Bugarski demonstranti, od kojih su neki nosili ruske zastave, vandalizirali su zgradu u glavnom gradu Sofiji u kojoj su smješteni zvaničnici Evropske unije (EU), dok su pozivali svoju vladu da obustavi pomoć Ukrajini.
Demonstranti su bacili crvenu farbu na modernu zgradu od stakla i čelika u kojoj se nalaze predstavnici Evropske komisije i Evropskog parlamenta.
Demonstracije 21. maja organizovalo je nekoliko nevladinih organizacija i pojedinaca koji su skloni Kremlju. Učesnici, kojih je možda bilo čak 1.000, uključivali su i članove stranke protiv EU Preporod, kao i parlamentarce, javlja Bugarski servis Radija Slobodna Evropa (RSE).
Demonstracije su bile šeste u isto toliko sedmica, ali prvi put da su rezultirale vandalskim činom.
Ruski ‘trojanski konj’
Bugarska ima duboke istorijske veze sa Rusijom i ponekad je nazivaju “trojanskim konjem” unutar EU i NATO-a zbog svojih promoskovskih sklonosti.
Sjedinjene Države i EU dale su desetine milijardi dolara vojne i finansijske pomoći Ukrajini otkako je Rusija započela svoju invaziju u februaru 2022. Ipak, neke zemlje, poput Bugarske i Mađarske, manje podržavaju napore za pomoć Kijevu.
Revival i Bugarska socijalistička partija, nasljednica Komunističke partije, glasali su protiv slanja vojne pomoći Ukrajini, tvrdeći da bi takve akcije mogle zemlju gurnuti u rat.
Sarnela Vodeničarova, jedan od organizatora demonstracija, rekla je da je cilj protesta da se prikupi dovoljno potpisa za održavanje referenduma o pitanju da li zemlju treba “uvući u ratove”, što je pogrešna karakterizacija situacije.
Bugarska je zaštićena svojim članstvom u NATO-u i svaki ruski napad na zemlju izazvao bi odgovor 31-članog saveza, prijetnju koju Moskva shvata ozbiljno.
Za vrijeme bivšeg bugarskog premijera Kirila Petkova, pro-EU političara, Bugarska je tajno isporučivala gorivo i municiju Ukrajini u prvim mjesecima rata.
Bugarska još uvijek ima značajne količine municije iz sovjetskog doba koju bi Ukrajina mogla koristiti.