Cavusoglu o EU: Vize za Turke ili otkazivanje Sporazuma
Povezani članci
- Liz Truss favorit u utrci za novog premijera Velike Britanije
- Kolaps električnog sistema na Kubi nakon naleta uragana
- Crvena Kolumbija: Ko je Gustavo Petro i zašto bi mogao postati prvi ljevičarski predsjednik Kolumbije
- Još 700 Mursijevih pristaša danas pred sudom
- Preminuo bivši papa Benedikt XVI, sprovod 5. januara
- Više od 40 mrtvih u padu zrakoplova u Teheranu
Ministar vanjskih poslova Turske Mevlut Cavusoglu je za Frankfurter Allgemeine Zeitung kazao da, ako se turskim građanima do oktobra ne ukinu vize u Evropskoj uniji, ta zemlja će otkazati Sporazum o izbjeglicama.
“Ako ne dođe do vizne liberalizacije, bit ćemo prisiljeni da se udaljimo od dogovora postignutog 18. marta“, istakao je on.
Kazao je da njegova vlada očekuje konkretan termin za ukidanje viza Turskoj.
Vize turskim građanima su trebale biti ukinute već u julu, ali to se nije desilo jer ta zemlja nije ispunila svih 72 zahtjeva EU-a.
Građani Turske dio dogovora
Cavusoglu je rekao da to nije prijetnja, te da Sporazum o izbjeglicama funkcionira jer je Turska poduzela ozbiljne mjere i započela borbu protiv krijumčarenja.
“Naši građani su također dio dogovora postignutog 18. marta“, rekao je on.
No, EU je izjavu Cavusoglua prihvatila kao prijetnju.
Njemački vicekancelar Sigmar Gabriel je kazao da Turska ne treba da ucjenjuje Njemačku i Evropu u razgovorima o viznoj liberalizaciji za turske državljane.
“Od Turske zavisi da li će biti vizne liberalizacije ili ne. Njemačka i Evropa ne treba da budu ucijenjene ni pod kojim okolnostima”, rekao je Gabriel.
On je pozdravio odluku njemačkog najvišeg suda da spriječi obraćanje turskog predsjednika putem videolinka na jučerašnjem skupu njegovih pristalica u Kelnu.
Ministar vanjskih poslova Austrije Sebastijan Kurz ocijenio je da EU ne smije da dozvoli nikakve ucjene iz Turske.
On je agenciji APA rekao da se takva ucjena mora odlučno odbaciti.
“Postoje jasna pravila za viznu liberalizaciju koja se moraju u potpunosti ispuniti, posebno zakon o borbi protiv terorizma”, poručio je Kurz.
On je istakao da se Evropa, po pitanju izbjeglica, ne smije staviti u položaj zavisnosti od Turske.
Tvrdi da EU mora samostalno da bude sposobna da štiti vanjske granice.
Dodao da od zemalje poput Australije ili Španije, Unija može učiti kako se štiti vanjske mreža i uspješno vodi borba protiv krijumčara.
Iz Evropske komisije je prethodno saopćeno da EU neće dozvoliti da Ankara utječe na nju.
Glasnogovornica tog tijela je kazala da će se ukidanje viza tek desiti kada svi zahtjevi budu ispunjeni.
Evropski komesar Guenther Oettinger je nedavno kazao da ne misli da će se vizna liberalizacija desiti ove godine, nakon ‘propasti Ankare’ zbog pokušaja vojnog puča.
Turska ne odustaje od zakona
Dogovor Brisela i Ankare o zaustavljanju priljeva izbjeglica i migranata ometen je sporom u vezi s turskim antiterorističkim zakonom koji Evropska unija želi uskladiti sa svojim standardima.
Turska optužuje Evropu da sprečava provedbu sporazuma koji bi Turcima trebao omogućiti putovanje bez viza u zamjenu za ograničavanje ilegalne migracije.
Turska vlada navodi kako je već dostigla kriterije EU-a za bezvizno putovanje te da neće odustati od svog antiterorističkog zakona.
Sporazum EU i Turske usporio je priljev izbjeglica na grčke otoke, no nije ga zaustavio, jer pokušaji prelazaka Egejskog mora nisu stali.
Cavusoglu je za FAZ govorio i o pokušaju vojnog puča u Turskoj 15. jula.
Kazao je da se pokazala slabost turskih obavještajnih službi, ali i stranih.
Rekao je da prijateljske zemlje u normalnim situacijama dijele informacije.
Cavusoglu tvrdi da je Turska vanredno stanje u toj zemlji uperila protiv institucija, a ne naroda, te da građani to znaju.
“Naš narode se čak šali na taj račun. Prije, kada je bilo vanredno stanje, ljudi nisu smjeli iz svojih kuća, a sada se ne vraćaju kući jer su na ulicama i podržavaju Erdogana“, istakao je Cavusoglu.