Beloruske vlasti zabranile rad 15 organizacija
Izdvajamo
- Ukupno 51 nevladina organizacija se suočava se sa pretnjom zatvaranja, a među njima je i najveće i najuglednije udruženje novinara u zemlji, čiju je zabranu u sredu zatražilo Ministarstvo pravde.
Povezani članci
- Teatralni potezi i opasne predstave: Diplomatski rat Francuske i Italije uznemirio Evropu
- Kurz će uložiti veto na plan o povećanju EU budžeta
- Jemenska Al-Kaida prijeti Francuzima novim napadima
- Zeleni New Deal
- UN prikupio 110 miliona dolara za palestinske izbjeglice
- Snažna eksplozija u Kabulu, više stradalih
Beloruske vlasti su u petak zabranile rad 15 nevladinih organizacija, u nastavku oštrog obračuna sa aktivistima civilnog sektora i nezavisnim medijima.
Među njima se nalazi više organizacija za zaštitu ljudskih prava, ali i grupa za borbu protiv side, udruženje koje pomaže osobama sa invaliditetom, i klub koji nudi edukativne programe za novinare.
Odluka o zabrani rada doneta je dan nakon što je dugogodišnji autoritarni predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko obećao nastavak “operacije čišćenja” protiv aktivista koje je opisao kao “bandite i strane agente”.
Ukupno 51 nevladina organizacija se suočava se sa pretnjom zatvaranja, a među njima je i najveće i najuglednije udruženje novinara u zemlji, čiju je zabranu u sredu zatražilo Ministarstvo pravde.
Zabrana rada preti i beloruskom PEN centru, udruženju pisaca koje vodi dobitnica Nobelove nagrade za književnost za 2015. godinu Svetlana Aleksijevič. Vlasti su u ponedeljak zamrzle bankovne račune tog udruženja.
„Niko nam ne govori zašto smo zatvoreni“, navodi se u saopštenju organizacije Human Constanta, koja se zalaže za prava izbeglica u zapadnom gradu Brestu.
Beloruske vlasti su prethodnih nedelja pooštrile obračun sa nezavisnim medijima i aktivistima civilnog društva.
Centar za zaštitu ljudskih prava Vesna naveo je da su bezbednosne agencije ovog meseca izvršile više od 200 pretresa kancelarija i stanova novinara i aktivista.
U pritvoru su 32 novinara koji čekaju suđenje ili izdržavanje kazne.
Lukašenkova vlast je počela oštar obračun s protivnicima posle predsedničkih izbora u avgustu 2020. godine, kada su širom zemlje izbili masovni antivladini protesti. Demonstranti su se pobunili zbog zvaničnih rezultata izbora, prema kojima je Lukašenko ubedljivo pobedio i stekao pravo na šesti mandat.
Zbog učešća na višemesečnim demonstracijama uhapšeno je više od 35.000 ljudi, od kojih je policija hiljade brutalno pretukla. Na meti vlasti bili su i novinari koji su izveštavali s protesta.