Austrija: Narodnjačke partije se raspadaju, desničari trijumfuju
Povezani članci
- Ratne igre na Pacifiku: Zajedničke vježbe Kine i Rusije uznemirile zvaničnike Japana
- Nema prazničnog primirja u Ukrajini: U Slavjansku ubijeno pet osoba
- Trump negativan na COVID-19, vratio se predizbornoj kampanji
- Rusija smatra da je promjena imena Makedonije nametnuta spolja
- Kako zaustaviti otrov rasizma na mrežama
- Sjena migranata nad samitom Evropska unija – Afrika
AFP Norbert Hofer
Politička senzacija u Austriji: Po prvi put niti socijaldemokrati niti konzervativci nisu uspjeli ući u drugi krug izbora za predsjednika države. Zemlja doživljava dramatični pomak u desno.
U Austriju dolaze nemirna vremena. Norbert Hofer kandidat desničarsko populističke Slobodarske partije Austrije (FPÖ), pobijedio je nadmoćno u prvom krugu izbora za predsjednika države. Prema nepotpunim rezultatima ovaj 45- godišnjak osvojio je 36% glasova.
Ankete su ga prije izbora vidjele na drugom mjestu iza kandidata Zelenih, Alexandera Van der Bellena. Ovaj je sa 20% glasova zauzeo drugo mjesto i nastupiće u drugom krugu kao protukandidat Hoferu.
Nezavisna kandidatkinja Irmgard Griss, koju je podržavala građanska inicijativa NEOS, dobila je 18,5% glasova..
To je prekretnica u političkom životu Austrije jer prvi puta u istoriji republike predsjednik neće biti iz redova Socijaldemokratske partije Austrije (SPÖ) niti iz hrišćansko – građanske Austrijske narodnjačke partije (ÖVP).
Izbori su obračun sa establišmentom, rezultat je posledica dugogodišnje vladavine dvije narodnjačke partije i suviše duge vlasti velike koalicije, koja je nesložna i u stvarnosti svaki partner čeka na momenat da se oslobodi onoga drugoga. Ovi izbori su debakl za SPÖ i ÖVP.
To je rezultat i vlastite rezignacije. “Iznenađujuće je kako se scenario straha i nade, koji postoji već godinama ali nikada nije ozbiljno shvaćen, izmjenio u široko prihvaćeni Fait accompli (gotova stvar prim.prev.) – kao da je pobjeda FPÖ neizbježni prirodni zakon, kome ne možete suprotstaviti ništa više nego bespomoćno slijeganje ramenima”, kritikuje magazin “Profil” u svome aktuelenom izdanju. “Izgleda da su se SPÖ i ÖVP pomirili sa triumfom Plavih (misli se na FPÖ čija je partijska boja plava). To se može nazvati realizmom. Ili predajom.”
Činjenica je da je vlada SPÖ-ÖVP dopustila da je FPÖ gura u kontroverznu politiku izbjeglica. Desni su stalno postavljali nove zahtjeve, vlada je kaskala iza nih u vjerovanju – ili zabludi? – da će na ovaj naćin ostati na vlasti.
Od partnera Merklove do najoštrijeg kritičara
Savezni kancelar Werner Faymann (SPÖ) pod ovim pritiskom promjenio se od partnera njemačke kancelarke Angele Merkel u izbjegličkoj politici u njenog najoštrijeg kritičara. Austrija je iznenada počela da slijedi politiku zatvorenih granica i ušla u svađu sa zemljama kao što su Grčka i Italija.
FPÖ je izbore za predsjednika države – koji su u principu dosadni – stilizirala u odlučivanje o pravcu kretanja i kampanju vodila sa zahtjevima za nove ograde i oštrije zakone o azilu.
Ovi tonovi čuće se i slijedećih sedmica: Hofer, koji je ubjeđen u pobjedu, najavio je da će ukoliko bude izabran za predsjednika iskoristiti svoje pravo, raspustiti parlament i raspisati nove izbore
I to bi bila prekretnica. Jer kada bi sada bili izbori FPÖ bi sa oko 30% glasova bila najača snaga u parlamentu. Tada bi šef partije Heinz-Christian Strache vjerovatno bio postavljen za saveznog kancelara.
Odluka o pravcu kretanja između desnog i lijevog bloka?
Time bi FPÖ pod vođstvom Strachea postigla to što nije uspjela pod vođstvom Jörga Haidera, koji je 2008. nastradao u automobilskoj nesreći: Austrija bi zajedno sa Poljskom i Mađarskom bila među onima evropskim zemljama u kojma su na vlasti desni populisti.
Izbor između Hofera i nekadašnjeg vođe Zelenih Van der Bellena biće odluka o političkom pravcu između desnog i lijevog bloka. Jer Van der Bellen kao predsjednik neće prihvatiti vladu koju bi vodio FPÖ
Hofer još nije pobjedio. Međutim iznenađujuće visoki procenat glasova za njega i FPÖ pokazuje u kom pravcu se kreče Austrija.