Ako Trump izgubi: Američki pravni stručnjak upozorava na „totalni slom sistema“
Povezani članci
- Fudbalski Rubikon kapitalizma
- Preko 200 osuđenih na najvećem suđenju mafiji u Italiji u posljednje tri decenije
- SIPRI: Potrošnja na oružje u 2021. premašila 2.000 milijardi dolara
- Kamerunski vojnici ubili 40 militanata Boko Harama na granici s Nigerijom
- EU i Ukrajina dogovorile “osnovne uslove” za isporuku gasa
- Spašeno 1.000 ljudi iz ruku Boko Harama
foto: Bruce Kluckhohn/AP
Predsjednik SAD Trump već tjednima sije sumnju da li će predati vlast ako izgubi – izborni sistem je navodno korumpiran. Renomirani američki pravnik Lawrence Douglas računa sa haotičnim stanjem.
Piše: Olaf Kanter/AFP
Preveo: Ešref Zaimbegović
Američki pravni stručnjak i autor knjiga Lawrence Douglas upozorio je na istorijsku političku krizu ukoliko predsjednik SAD Donald Trump ne bi priznao mogući poraz. U ekstremnom slučaju zemlji prijeti „totalni raspad sistema“, rekao je profesor prava na renomiranom Amherst College za novinski agenciju AFP. Trump bi mogao kod tijesnog poraza sa optužbama za izbornu prevaru „stvarati nemir“ i zahtijevati pobjedu za sebe.
Trump polaže već određeno vrijeme sa svojim napadima na glasanje poštom osnovu za takav „scenario katastrofe“, kazao je Douglas. „On govori Amerikancima da je naš izborni sistem korumpiran. On je stvorio narativ, po kojemu izborni sistem može dokazati svoj legitimitet ako on pobijedi. A ako on izgubi to je jednostavno dokaz da je sistem koruptivan.“
Republikanac, koji već mjesecima u anketama zaostaje, mogao bi napasti navodnu prevaru ako njegov demokratski izazivač Joe Biden nakon brojanja od sve više glasova poštom dospije naprijed, upozorava Douglas, koji je ovaj scenario opisao u svojoj knjizi “Will he go?” (Hoće li on otići?). Trump bi mogao ići na sudove i vršiti pritisak na savezne države gdje se prebrojavaju glasovi.
Konačno bi rivalizirajući rezultat izbora mogao na potvrdu doći pred američki kongres, kaže nekadašnji gostujući profesor na berlinskom Humboldt univerzitetu. Ostane li kongres tako podijeljen kao trenutno onda je to „pravi recept za totalni raspad sistema”.
„Autoritarno preziranje normi konstitutivne demokratije“
„Naravno da je teško prognozirati hoće li se to stvarno desiti“, ograničava se Douglas. „Ali uznemiravajuće je: To se može dogoditi.“ Nijedan pravni sistem nema „apsolutno siguran mehanizam” protiv nekoga koji “ne akceptira norme sistema”. A Trump je sa svojim “autoritarnim preziranjem normi konstitutivne demokratije“ jedinstven u istoriji SAD.
Samo jednim jasnim rezultatom izbora može se spriječiti „katastrofa“, kaže Douglas. Kod jasnog poraza Trumpa mogli bi važni predstavnici republikanaca prisiliti predsjednika na popuštanje.
Da bi se Trump kod poraza mogao „zabarikadirati“ u Ovalni ured i morao biti “izvlačen“ iz Bijele kuće Douglas ne vjeruje. „To bi bilo za njega poniženje. I sa pogledom na njegov imidž i njegov narcizam ja ne vjerujem da bi on to dozvolio.” 74 – godišnjak bi time bio u “poziciji slabijeg”.
Trump bi, međutim, i u budućnosti mogao biti “snaga razdvajanja i haosa” upozorava profesor prava. “On će naravno i dalje imati desetine miliona pristalica koji prihvataju njegove teorije zavjere. Zbog toga ne znam, da li možemo polaziti od toga, da će se politika SAD vratiti normalnom, mirnom stanju, kada on napusti Bijelu kuća.”