U Sudanu nastavljene borbe i pored dogovorenog primirja
Povezani članci
foto: arhiva
Borbe su u glavnom gradu Sudana i dalje traju, iako je primirje trebalo da stupi na snagu 18.aprila u 18 sati po lokalnom vremenu.
Vojska i paravojna grupa poznata kao “Snage za brzu podršku” optužuju jedni druge za kršenje primirja koje je postignuto uz međunarodno posredovanje.
Oni se međusobno bore širom zemlje u prethodna četiri dana.
Agencije prenose da pucnjava i eksplozije nastavljaju da odjekuju prijestonicom Kartumom, dok je američka ambasada saopštila da su borbe u toku i savjetovala svojim državljanima da ostanu u zatvorenom prostoru, prenosi AP.
Prethodno su zaraćeni komandanti u Sudanu dogovorili 24-satni prekid vatre od utorka uveče, navela je vojska, nakon razgovora sa državnim sekretarom SAD-a zbog žestokih borbi u Kartumu u kojima je napadnut američki diplomatski konvoj.
Sekretar Anthony Blinken je imao odvojene razgovore sa načelnikom vojske i šefom paravojnih Snaga za brzu podršku (RSF) u čijoj je borbi za moć ubijeno najmanje 185 ljudi.
Lider RSF-a general Mohamed Hamdan Dagalo, poznat kao Hemedti, rekao je da su Snage za brzu podršku odobrile 24-satni prekid vatre kako bi se osigurao siguran prolaz za civile i evakuaciju ranjenih.
Hemedti je u objavi na Twitteru rekao da je sa Blinkenom “pričao o hitnim pitanjima” i da je planirano još razgovora.
RSF je takođe izdao saopštenje u kojem se navodi da vodi kontinuiranu bitku za povratak “prava našeg naroda novom revolucijom”.
Blinken je rekao da su, prema prvim izvještajima, napad na američkog izaslanika izvele snage povezane sa RSF-om, nazivajući tu akciju “nepromišljenom”.
On je istakao da je američko osoblje bezbjedno nakon incidenta, nazivajući prijetnje američkim diplomatama “potpuno neprihvatljivim”.
Pucnjava je u utorak rano ujutro odjeknula glavnim gradom Sudana, praćena zvukom ratnih aviona i eksplozijama, rekao je reporter Reutersa.
I stanovnici susjednih gradova Omdurman i Bahri u Kartumu su prijavili vazdušne napade.
Borbe u nekoliko regiona Sudana bjesne od subote.
Međunarodna federacija društava Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca saopštila je da je gotovo nemoguće pružiti humanitarnu pomoć širom glavnog grada.
Upozoreno je da je zdravstveni sistem zemlje u opasnosti od kolapsa.
Pozadina sukoba
Borbe koje su izbile u subotu između vojnih jedinica lojalnih generalu Abdelu Fatahu el Burhanu i Snaga za brzu podršku, predvođenih generalom Mohamedom Hamdanom Dagalom, prve su otkako su obje udružile snage u zbacivanju sa vlasti diktatora Omara Hasana el Bašira 2019. godine.
Snage za brzu podršku i sudanska vojska takmiče se za vlast dok političke frakcije pregovaraju o formiranju prelazne vlade nakon vojnog udara 2021. godine.
Sudanom upravlja Savjet generala otkako je državnim udarom svrgnut El Bašir.
Nasilje je izbilo u subotu nakon višednevnih tenzija oko mape puta za prelazak zemlje na civilnu vlast.
Jedna od glavnih prepreka su planovi da se Snage za brzu podršku od 100.000 vojnika uključe u vojsku te pitanje ko bi onda vodio nove snage.